Darmowa aplikacja do monitorowania snu na telefon? Apki na Android i iOS

Opublikowano: 20 marca 2022, 15:11

Na naszym blogu szeroko opisaliśmy już opaski i smartwatche, które mają m.in. funkcje monitorowania snu. Opisaliśmy ich dokładność oraz te, w które rzeczywiście warto zainwestować, ponieważ charakteryzują się w miarę dokładnym pomiarem. Jednak jak mają się do tego aplikacje, które nie wymagają żadnego dodatkowe sprzętu, a pomiaru dokonują jedynie na podstawie pomiarów z telefonu (np. ruchu, dźwięku)? Takich aplikacji oczywiście obecnie jest mnóstwo. Obecnie temat snu jest bardzo „gorący”, dlatego też wiele serwisów wypuszcza swoje aplikacje albo urządzenia do monitorowania snu. Można przetestować na sobie różne aplikacje, szczególnie jeżeli są darmowe, my dzisiaj skupimy się na dwóch bardzo popularnych aplikacjach, które istnieją od wielu lat. Obecnie niestety wiele z ich funkcji jest płatne. 

Aplikacje do monitorowania snu – Sleep Cycle oraz Sleep as Android

Jest dosyć sporo darmowych aplikacji monitorujących sen, które możemy pobrać na swój telefon, szczególnie jeżeli operujemy na Androidzie. Najbardziej popularne są Sleep Cycle oraz Sleep as Android. Przez lata istnienia wypracowały one całkiem niezłe algorytmy mierzenia snu, ogromną bazę danych (aplikacji tych używają dziesiątki milionów użytkowników!). Obie opierają na podobnych założeniach:

– analiza faz snu (sen głęboki i płytki);

– budzik w płytkiej fazie snu. 

Pierwsze założenie jest bardzo proste i jasne – aplikacje mierzą, w jakiej fazie snu jesteśmy (domyślnie – płytka albo głęboka), jak długo śpimy, mogą także podawać „efektywność” snu. Niestety pomiar na fazę głęboką i płytką jest mało miarodajny, ponieważ powinniśmy mieć także pomiar fazy REM, która niby jest snem głębokim, ale z zupełnie oddzielnej kategorii (to wtedy występują gwałtowne ruchy gałek ocznych oraz marzenia senne). Podział na te trzy fazy snu najlepiej określa jakość naszego snu. Taki monitoring snu może dać nam jakiś pogląd na to ile śpimy, czy się przebudzamy, jednak dokładność tych pomiarów jest niewielka. 

Monitor snu w aplikacjach

Drugie założenie to inteligentny budzik, czyli poprzez sprawdzanie snu aplikacja ocenia, kiedy mniej więcej jesteśmy w płytkiej fazie snu i wtedy uruchamia budzik, co ma znacznie ułatwić wstanie rano. Budzenie w głębokiej fazie snu (np. N3) jest dosyć trudne, może powodować zmęczenie, inercję i ogólnie ciężki powrót do fazy pobudzenia. Gdy ustawimy taki budzik na np. 7:00 – może on nas wybudzać trochę wcześniej lub później, w zależności od jego pomiarów. Można powiedzieć, że aplikacja posiada pewien „kalkulator” snu. I co ciekawe – mimo iż pomiary takich aplikacji nie są bardzo dokładne – wiele osób bardzo chwali sobie funkcję inteligentnego budzika. Być może jest to efekt placebo, ale jeżeli działa – czemu nie spróbować?

„Nagrywanie” snu w aplikacjach 

Sleep cycle mierzy dźwięki wydawane podczas snu, w ten sposób mierząc jego jakość. Dodatkowo ta aplikacja m.in. nagrywa chrapanie podczas snu, zapisuje statystyki snu oraz przede wszystkim może wybudzać w płytkiej fazie snu. Co ciekawe nasze chrapanie jest zapisane w telefonie, a potem możemy je odsłuchać! Można ją także połączyć z niektórymi zegarkami czy opaskami do mierzenia snu. 

Sleep as Android nie ma dokładnie opisanego mechanizmu działania, ale prawdopodobnie mierzy ona zarówno dźwięki, jak i ruch naszego ciała w łóżku podczas snu. Także potrafi ona nagrać chrapanie podczas snu, dodatkowo posiada budziki z dźwiękami natury, sprawdzanie historii snu czy też muzykę ułatwiającą zasypianie (niektóre z tych opcji są w wersji premium, lub darmowe tylko przez 2 tygodnie).

Inne aplikacje do monitorowania snu 

Tak jak wspominałem na początku – jest naprawdę mnóstwo aplikacji, które mogą sprawdzać sen, jednak większość z nich jest słabej jakości. Kilka aplikacji, które monitorują sen i mają bardzo dobre opinie to:

– Sleep Tracker: Rejestrator Cyklu Snu. Jak sama nazwa wskazuje – monitoruje sen, nagrywa chrapanie w nocy, raport snu;

– PrimeNap: Free Sleep Tracker – monitorowanie długo snu (kalkulator snu apk), inteligentny budzik, dźwięki natury ułatwiające zaśnięcie, ale także dziennik snu. 

– Monitor snu: śledzenie cyklu snu, analiza, muzyka – trendy snu, oznaczanie nawyków snu, śledzenie snu, dźwięki ułatwiające zasypianie, mierzenie czynników wpływających na sen (np. alkohol, kofeina). 

Jak widać prawie każda aplikacja ma swoje unikalne funkcje. Mają one też zupełnie inny interfejs, co na pewno jest ważne w aplikacji, którą mamy używać na co dzień. W przypadku aplikacji darmowych warto przejrzeć lub przetestować te, które spełniają nasze potrzeby oraz podobają nam się wizualnie.

Podsumowanie

Darmowe aplikacje do mierzenia snu przeważnie mają dosyć ograniczone funkcje oraz bardzo ograniczone możliwość dokładnego mierzenia stanu naszego ciała w nocy. Mogą one oferować pewne przydatne funkcje, w szczególności inteligentny budzik. Same gromadzone informacje są raczej nie najwyższej jakości, ale w dłuższej perspektywie pomogą nam ocenić jak kształtował się nasz całkowity czasu snu czy godziny spania przez ostatnie tygodnie i lata, a dzięki temu ocenić kiedy i ile powinniśmy indywidualnie spać.