string(1) "2"

Cdp cholina – wyższy poziom acetylocholiny, lepsza praca mózgu

Opublikowano: 14 stycznia 2023, 04:50
cdp choline witamina b4

CDP cholina to suplement oraz lek, który jest mocno spokrewniony z Alpha GPC, jednak ma trochę inny profil działania, ponieważ nie wpływa tylko na poziom acetylocholiny, ale jest także prekursorem urydyny, a dodatkowo jest bardziej stymulująca.

Dodatek cytydyny, prekursora urydyny, powoduje, że ma ona szersze zastosowanie niż Alpha GPC. Dodatkowo wydaje się, że jest ona bezpieczniejsza przy długotrwałym stosowaniu. CDP-cholina ulega hydrolizie i rozbijana jest na wspomnianą już cytydynę oraz cholinę. Te dwie substancje łatwo przenikają przez barierę krew-mózg i odgrywają wiodącą rolę w syntezie oraz odbudowie błon komórek nerwowych.

W tym artykule opiszę zastosowanie, działanie, efekty oraz opinie o CDP cholinie, nazywanej także cytykoliną.

http://Kup%20CDP%20cholinę%20w%20Next-level.pl

Zrób zakupy z naszym kodem rabatowym, a otrzymasz rabat 5%

More Less
Kod rabatowy

Działanie Cdp choliny

Cholina CDP to substancja zdradzająca działanie nootropowe, która wpływa na poziom acetylocholiny – neurotransmitera związanego ze skurczem mięśni, ale także z dobrą pracą mózgu, koncentracją, pamięcią. Zwiększanie poziomu acetylocholiny może poprawić pracę mózgu, w szczególności gdy mamy jej niedobory. Dodatkowo wraz z wiekiem spadek poziomu acetylocholiny związany jest z demencją, spadkiem funkcji kognitywnych, ale także chorobami neurodegeneracyjnymi (np. choroba alzheimera). To właśnie dlatego suplementy wpływające na poziom acetylocholiny są najczęściej badane na osobach starszych i to właśnie u nich dają silnie odczuwane efekty.

Oprócz tego to, co wyróżnia CDP cholinę to zawartość cytydyny, która jest prekursorem urydyny. Cytydyna to nukleotyd, a ta grupa związków jest obecnie bardzo obiecująca w kontekście różnych chorób chronicznych i ogólnej regeneracji organizmu. Urydyna z kolei może wspierać regenerację ośrodkowego układu nerwowego, w szczególności części związanej z produkcją dopaminy. Dlatego też urydynę często stosuję się w przypadku uszkodzeń mózgu i ogólnej regeneracji układu nerwowego. Połączenie prekursora acetylocholiny, wraz z prekursorem urydyny świetnie sprawdzi się dla długotrwałego wsparcia układu nerwowego, ale także odpowiada ono za unikalne korzyści ze stosowania CDP choliny.

Cdp-cholina stosowana jest jako lek na zaburzenia pracy mózgu i demencję i najlepsze efekty daje u osób starszych, jednak ma ona także zastosowanie u osób młodych i zdrowych. Skutecznie chroni układ nerwowy (tzw. działanie neuroprotekcyjne, czyli działa ochronnie na komórki nerwowe i fosfolipidy mózgowe, zapobiega ich degradacji oraz sprzyja tworzeniu się wolnych rodników tlenowych), polepsza koncentrację i funkcje poznawcze. Ponadto stosowanie cytykoliny daje takie efekty jak poprawa pamięci, usprawnienie procesów myślowych oraz intensyfikacja skupienia uwagi. Środek zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mózgu, poprawia czas reakcji mózgu na bodźce i ma pozytywny wpływ na zdolność uczenia się. 

Efekty stosowania Cdp choliny, oprócz wpływu na pracę mózgu, są dosyć nietypowe. Mianowicie przebadano, że może ona działać przeciw uzależnieniu od kokainy! Dodatkowo w niewielkim stopniu zmniejsza ona ciśnienie krwi, poprawiać ostrość widzenia czy nawet hamować zmniejszać apetyt (warto zaznaczyć, że nie są to znaczące efekty). Jednak w przypadku innych suplementów z choliną – te efekty znacznie wyróżniają CDP cholinę. Dodatkowo uważana jest ona za naprawdę bezpieczną i dosyć skuteczną w działaniu doraźnym.

Nie ma ona raczej mocnego wpływu na sam poziom dopaminy, a efekt związany ze zmniejszaniem ryzyka uzależnienia zapewne związany jest z działaniem urydyna, która poprawia sygnalizację (działanie) dopaminy, oraz chroni obszary mózgu związane z jej wydzielaniem i działaniem.

Cdp cholina a Alpha GPC

W porównaniu do Alpha GPC, CDP cholina jest trochę bardziej stymulująca, pobudzająca, a jej działanie jest odczuwalne silniej pod względem doraźnym. Ma ona także korzystny wpływa na skupienie i uwagę. Dodatkowo obecnie nie mamy badań, które wskazywałyby, że długotrwałe stosowanie CDP choliny jest szkodliwe (w przeciwieństwie do Alpha GPC). Ma ona także więcej udokumentowanych zastosowań, a dodatek cytydyny znacznie rozszerza jej potencjalne zastosowanie.

Cdp cholina – dawkowanie. Suplementacja cytykoliny

CDP cholina stosowana jest w większych dawkach niż Alpha GPC. Przeważnie dzienna dawka wynosi 500 do nawet 2,000mg, najlepiej podzielone na dwie dawki.

Co ciekawe w badaniach wykazano, że to mniejsze dawki są skuteczniejsze np. w przypadku poprawy skupienia i uwagi, dlatego też nie zaleca się stosowania pojedynczych, dużych dawek (rzędu 1,000 – 2,000mg). Maksymalne stężenie CDP-choliny w organizmie uzyskuje się po około 6 godzinach od spożycia. 

http://Kup%20CDP%20cholinę%20w%20Next-level.pl

Zrób zakupy z naszym kodem rabatowym, a otrzymasz rabat 5%

More Less
Kod rabatowy

Cdp cholina – potencjalne skutki uboczne 

Obecnie CDP cholina uważana jest za bardzo bezpieczną, a potencjalne skutki uboczne stosowania dużych dawek mogą dotyczyć zaburzeń w pracy układu pokarmowego (z czym spotykamy się najczęściej).

Oczywiście nie może być stosowana w ciąży ani u dzieci. Dodatkowo w przypadku chorób chronicznych czy innych problemów zdrowotnych, oraz stosowania leków – warto fakt stosowania cytykoliny skonsultować ze specjalistą.

Cdp cholina – opinie użytkowników

Trzeba przyznać, że to CDP cholina jest częściej stosowanym i lepiej odczuwanym suplementem. Ze względu na większą ilość potencjalnych zastosowań (np. pomoc w walce z uzależnieniami), profil bezpieczeństwa, oraz silniejszy efekt doraźny (lekkie pobudzenie) to właśnie CDP cholina jest bardzo często stosowanym źródłem choliny. Środek ma szczególnie korzystny wpływ na wykonywanie pracy umysłowej, więc jest ceniona przez osoby na co dzień narażone na duży wysiłek tego rodzaju. 

Jednak przy wyborze CDP cholina czy alpha gpc warto wziąć także pod uwagę efekt ergogeniczny, który ma Alpha GPC (poprawa mocy), czego nie stwierdzono w przypadku CDP choliny.

Dodatkowo Alpha GPC jest obecnie łatwiej dostępna niż CDP cholina, dlatego też to ona jest często stosowana jako źródło choliny do środków typu racetamy.

Cena Cdp choliny

Nie jest to specjalnie drogi suplement. Miesięczny zapas powinien kosztować w granicy 50-60 złotych, więc na tle innych suplementów, które mogą wspierać pracę mózgu – nie jest to wcale wygórowana cena.

http://Kup%20CDP%20cholinę%20w%20Next-level.pl

Zrób zakupy z naszym kodem rabatowym, a otrzymasz rabat 5%

More Less
Kod rabatowy

Bibliografia

  1. Licata SC, Penetar DM, Ravichandran C, et al. Effects of daily treatment with citicoline: a double-blind, placebo-controlled study in cocaine-dependent volunteers. J Addict Med. 2011;5(1):57-64.
  2. Alvarez XA, Laredo M, Corzo D, et al. Citicoline improves memory performance in elderly subjects. Methods Find Exp Clin Pharmacol. 1997;19(3):201-210.
  3. Brown ES, Gorman AR, Hynan LS. A randomized, placebo-controlled trial of citicoline add-on therapy in outpatients with bipolar disorder and cocaine dependence. J Clin Psychopharmacol. 2007;27(5):498-502.
  4. Parisi V, Coppola G, Centofanti M, et al. Evidence of the neuroprotective role of citicoline in glaucoma patients. Prog Brain Res. 2008;173:541-554.
  5. Killgore WDS, Ross AJ, Kamiya T, Kawada Y, Renshaw PF, Yurgelun-Todd DA. Citicoline affects appetite and cortico-limbic responses to images of high-calorie foods. Int J Eat Disord. 2010;43(1):6-13.