Bacopa Monnieri – Adaptogen i nootropik. Uspokaja i poprawia pamięć

Opublikowano: 28 kwietnia 2022, 14:42
bacopa monnieri

Bacopa monnieri zalicza się do grupy adaptogenów, czyli suplementów wspierających reakcję na stres (podobnie jak ashwagandha czy różeniec górski), jednak znana jest ona przede wszystkim ze swojego wpływu na poprawę pracy mózgu i pamięci.

W poniższym artykule omówimy właściwości bakopy drobnolistnej, ciekawym adaptogenie o wielokierunkowym działaniu leczniczym.

Bacopa monnieri – co to jest 

Bacopa, czy też brahmi, to zioło pochadzące z Indii i Australii, używana była od dawna Ajurwedzie (tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej / Indyjskiej) dla poprawy pamięci (Mnichowie używali jej do zapamiętywania długich psalmów i tekstów). Uznawana jest ona zatem za najstarszy nootropik na świecie (suplement poprawiający pracę mózgu, szczególnie w czasie wzmożonego wysiłku intelektualnego). 

Bacopa monnieri – właściwości 

Brahmi (kolejna, tradycyjna nazwa bacopy) ma bardzo ciekawe właściwości, szczególnie w kontekście pracy i struktury mózgu, poprawiania funkcji poznawczych. 

Działa ona poprzez podnoszenie poziomu acetylocholiny (neurotransmiter związany z pamięcią, koncentracją, ale także skurczem mięśni). Mnóstwo nootropików wpływa właśnie na ten neurotransmiter, ponieważ zwiększanie jego poziomu skutecznie poprawia pracę mózgu, a dodatkowo jest bardzo bezpieczne. Dodatkowo bacopa wpływa także korzystnie na wzrost dendrytów, co tak naprawdę przekłada się na lepsze połączenie między komórkami nerwowymi. Wraz z wiekiem tak naprawdę głównie tracimy neurony, jednak mamy coraz lepsze połączenia między nimi. Bacopa wspiera proces lepszej komunikacji neuronalnej, przez co usprawnia pracę mózgu. 

Jednak oprócz tego bacopa może także obniżać poziom kortyzolu w obliczu stresu (tylko wtedy, gdy jest on za wysoki), ale także hamować spadek dopaminy związany ze stresem. Jest to bardzo ważny mechanizm, ponieważ w przypadku stresu, szczególnie chronicznego, nasze katecholaminy (dopamina, adrenalina, noradrenalina) ulegają wyczerpaniu, co wpływa na nastrój, motywację czy koncentrację. 

Jak większość suplementów diety ziołowych – ma także właściwości przeciwzapalne. 

A więc tak właściwości lecznicze bakopy. Teraz przejdziemy do jej działania. 

Bacopa monnieri działanie praktyczne

Tak jak już wspomniałem – bacopa przede wszystkim wspiera działanie pamięci. Wpływa na różne jej rodzaje, przede wszystkim na pamięć roboczą. Co ciekawe działa zarówno doraźnie, jak i długofalowo (przeważnie badania trwają 12 tygodni). Zmniejsza także zapominanie i wspiera przywoływanie słów w rozmowie. W niewielkim stopniu wspiera także funkcje poznawcze oraz uwagę. 

Ma ona także działanie adaptogenne – zmniejsza odczuwane stany lękowe, ale oprócz tego ma lekkie działanie antydepresyjne (poprzez wpływ na serotoninę i GABA w hipokampie), zmniejsza także anhedonię. 

Wykazano także niewielki korzystny wpływ w przypadku ADHD, ale także w IBS i poprawie stanu śluzówki, konkretnie kiedy problemem były wrzody żołądka.

Bacopa monnieri – możliwe skutki uboczne 

Jeśli chodzi o bezpieczeństwa stosowania to Bacopa jest ogólnie bardzo bezpiecznym suplementem, jednak może powodować skutki uboczne, szczególnie gdy jest przyjmowana na czczo. Wtedy może wywołać nudności, wzdęcia czy skurcze żołądka, dlatego zawsze stosujemy ją z posiłkiem. 

Nie należy jej także łączyć z antydepresantami i lekami uspokajającymi. 

W badaniach na myszach wykazano, że może pogarszać jakość nasienia, ale efekt zniknął po odstawieniu. Jednak mężczyźni starający się o dziecko powinni odstawić bacopę.

Bacopa monnieri rano czy wieczorem 

Jako, że bacopa jest suplementem uspokajającym – raczej stosuje się ją wieczorem, do kolacji. Jednak osoby z dużą dawką stresu mogą stosować ją także do śniadania. 

Bacopa monnieri czy warto stosować?

Pod względem poprawy pracy mózgu, pamięci – jest to najskuteczniejszy suplement ziołowy. Ma zdecydowanie lepsze dowody naukowe niż chociażby często stosowany miłorząb dwuklapowy (ginkgo biloba). Dodatkowo ma świetny wpływ na strukturę mózgu, dlatego sprawdzi się dla osób, dla których praca mózgu jest priorytetem. 

Bacopa monnieri dawkowanie

Jak w przypadku innych suplementów ziołowych, czy też adaptogenów – bacopa powinna być standaryzowana, w tym wypadku na bakozydy. Najlepsze ekstrakty mają ich 50%. 

  Przy takiej standaryzacji zaleca się stosować 300-600mg ekstraktu. 

Bacopa monnieri przeciwwskazania do stosowania 

Jak już wspomniałem – bacopa jest bardzo bezpiecznym suplementem. Nie należy jej jednak łączyć z niektórymi lekami (antydepresantami, lekami uspokajającymi), oraz nie należy jej stosować na pusty żołądek. Brak udokumentowanych skutków ubocznych.

Bacopa monnieri opinie 

Większość osób chwali sobie stosowanie brahmi. Osobiście mogę dodać, że jest to suplement, który naprawdę skutecznie wspiera moją pamięć. Dodatkowe działanie na strukturę mózgu jest dla mnie wielką korzyścią, dlatego stosuję ją od lat z krótkimi przerwami.