string(1) "2"

Jak zregenerować układ nerwowy — higiena układu nerwowego

Opublikowano: 19 lutego 2024, 13:46
regeneracja układu nerwowego

Codzienny stres, przebodźcowanie i przeciążenie informacyjne — dla wielu z nas wszystkie te problemy są na porządku dziennym. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak takie obciążenie wpływa na Twój układ nerwowy? Co się z tym wiąże? Jakie konsekwencje zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego niesie ze sobą szybkie tempo życia i nieprawidłowa higiena układu nerwowego?

Z pewnością nasuwa Ci się wiele podobnych pytań. W tym artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie nurtujące kwestie i dokładnie wytłumaczyć, jak duże znaczenie dla Twojego zdrowia ma wspomaganie układu nerwowego. 

Czytaj uważnie, aby móc jak najszybciej wprowadzić te proste zasady do codziennej rutyny. 

Czy układ nerwowy może się zregenerować?

Czy spotkałeś się kiedyś z pojęciem: „rozwalony układ nerwowy”? — Chociaż to stwierdzenie brzmi dość kolokwialnie, to niestety bardzo często dokładnie opisuje to, co dzieje się w organizmie osoby narażonej na wiele obciążających bodźców. 

Zdolność do regeneracji układu nerwowego przez długi czas była przedmiotem licznych debat naukowych. Współczesne analizy wskazują, że choć komórki układu nerwowego (neurony) mają ograniczoną zdolność do odbudowy uszkodzonych struktur, to istnieją metody, które mogą wspomagać ten proces. Jak zregenerować nerwy? 

Jednoznacznie wykazano, że właściwa dieta, wystarczająca podaż substancji odżywczych i aktywność fizyczna mogą przyczynić się do lepszego funkcjonowania uszkodzonych neuronów. Najnowsze badania (publikacja z 2023 roku) potwierdzają także fakt, że pewne związki bioaktywne mogą stymulować wzrost neuronów i poprawiać funkcje nerwowe po ich uszkodzeniu. Dodatkowo podkreśla się także duże znaczenie snu w procesie regeneracji. Nie ulega wątpliwości, że zarówno jego odpowiednia ilość, jak i jakość, są kluczowe dla zdrowia układu nerwowego. 

Na pytanie, czy układ nerwowy się regeneruje, w pewnym sensie można więc odpowiedzieć twierdząco, choć z zastrzeżeniem, że proces ten jest złożony i wymaga holistycznego podejścia.

Co regeneruje układ nerwowy?

Wiemy już, że regeneracja układu nerwowego jest procesem złożonym. Jednak czy możemy wymienić konkretne czynniki, które korzystnie wpływają na obciążony i uszkodzony organizm? Okazuje się, że tak — wśród nich kluczowe są składniki diety, aktywność fizyczna, jakość snu oraz ćwiczenia umysłowe. Każdy z tych elementów odgrywa istotną rolę w utrzymaniu i odbudowie zdrowia neuronów. Jak zregenerować układ nerwowy?

Kluczowe składniki odżywcze — zdrowy jadłospis i suplementy diety 

Dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, antyoksydanty oraz witaminy z grupy B może wspierać regenerację nerwów. Podkreśla się szczególne znaczenie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (zwłaszcza EPA i DHA) w odbudowie mieliny i neuronów. 

Aktywność fizyczna — nie tylko dla zdrowia fizycznego 

Regularne ćwiczenia fizyczne stymulują wydzielanie czynników neurotroficznych (regulujących rozwój i funkcjonowanie tkanki nerwowej), które wspierają wzrost i przetrwanie neuronów. 

Sen a higiena układu nerwowego 

Jakość i długość snu mają bezpośredni wpływ na zdolność mózgu do regeneracji. Przeprowadzono badanie, podczas którego wykazano, że to właśnie podczas snu dochodzi do usunięcia potencjalnie toksycznych substancji (metabolitów) z mózgu, co jest kluczowe dla jego regeneracji. 

Ćwiczenia umysłowe — trening mózgu 

Jak uspokoić układ nerwowy? Ćwiczenia kognitywne, takie jak rozwiązywanie zagadek czy nauka nowych umiejętności, mogą przyczyniać się do tworzenia nowych połączeń neuronowych. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego lekarze zalecają starszym osobom rozwiązywanie sudoku, krzyżówek, czy czytanie książek? W profilaktyce zdrowotnej układu nerwowego jednoznacznie podkreśla się znaczenie aktywności umysłowej w utrzymaniu pełni zdrowia mózgu. 

Ile trwa regeneracja układu nerwowego?

Czas potrzebny na regenerację uszkodzonego układu nerwowego jest zmienny i zależy od wielu czynników, w tym od stopnia zaburzeń, ogólnego stanu zdrowia oraz od indywidualnych cech organizmu. Wzmocnienie układu nerwowego i jego regeneracja mogą trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat. 

W kontekście regeneracji mózgu proces ten może być bardziej złożony. Badania wskazują, że choć mózg ma ograniczoną zdolność do regeneracji, istnieją mechanizmy, które pozwalają na pewien stopień odbudowy i adaptacji. W tej kwestii ważne jest pojęcie neuroplastyczności, które odnosi się do zdolności mózgu do zmiany, tworzenia nowych połączeń i adaptacji w odpowiedzi na doświadczenia. Wdrażając proste rutyny w swoją codzienność, możesz więc wspomóc przeciążony układ nerwowy w szybszej regeneracji.

Jak rozpoznać uszkodzony układ nerwowy?

Czy wiesz, na jakie sygnały powinieneś zwracać uwagę? Uszkodzenie układu nerwowego może objawiać się na wiele sposobów, a jego symptomy mogą być różnorodne w zależności od indywidualnych cech organizmu i stopnia uszkodzenia. Zobacz jakie oznaki daje uszkodzony układ nerwowy.

Przeciążenie układu nerwowego — objawy

 • Częste uczucie zmęczenia
 • Brak energii
 • Ogólne osłabienie
 • Zaburzenia snu — zarówno bezsenność, jak i nadmierna senność
 • Zaburzenia koncentracji i pamięci
 • Trudności w skupieniu uwagi
 • Zapominanie i problemy z pamięcią krótkotrwałą
 • Nagłe zmiany nastroju
 • Depresja
 • Lęk
 • Drażliwość
 • Częste bóle głowy
 • Nawracające migreny
 • Uczucie ciężkości głowy
 • Zaburzenia sensoryczne
 • Mrowienie
 • Drętwienie
 • Zaburzenia czucia

Co niszczy układ nerwowy?

Spośród wszystkich czynników, które narażają nasze komórki nerwowe na różnego rodzaju zagrożenie, najbardziej istotną rolę odgrywają substancje toksyczne obecne w żywności oraz neurotoksyczne działanie używek. 

Substancje takie jak pestycydy, herbicydy i metale ciężkie, często znajdujące się w przetworzonej żywności, mogą kumulować się w organizmie, prowadząc do uszkodzenia komórek nerwowych. Ołów i rtęć są znane ze swojego negatywnego wpływu na neurony, powodując zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu i obwodowego układu nerwowego.

Równie istotne jest neurotoksyczne działanie używek — alkoholu, nikotyny i narkotyków. Alkohol jest trucizną i nawet w umiarkowanych ilościach, może prowadzić do uszkodzenia neuronów i zaburzeń w przewodnictwie nerwowym. Nikotyna z kolei wpływa na receptory acetylocholinowe w mózgu, co może prowadzić do zmian w funkcjonowaniu układu nerwowego. Narkotyki i inne substancje psychoaktywne powodują nadmierną stymulację neuronów, co z czasem może prowadzić do ich uszkodzenia i śmierci.

Jak dbać o układ nerwowy? — higiena układu nerwowego

Istnieje wiele czynników, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie neuronów i przyczyniać się do ich uszkodzenia lub przeciążenia. Jeśli będziesz mieć świadomość tego, co może nadwyrężać Twój organizm, łatwiej będzie Ci zrozumieć, jak dbać o układ nerwowy. 

Poznaj najważniejsze kwestie dotyczące higieny układu nerwowego — w punktach przedstawiamy proste zasady:

 • Długotrwałe narażenie na stres może prowadzić do nadmiernego wydzielania kortyzolu. Staraj się unikać przewlekłego stresu i naucz się radzenia sobie w trudnych sytuacjach. 
 • Dieta uboga w niezbędne składniki odżywcze, szczególnie witaminy z grupy B i kwasy tłuszczowe omega-3, może osłabiać funkcjonowanie neuronów. Zadbaj o pełnowartościowy jadłospis i w miarę potrzeby włącz suplementy na układ nerwowy. 
 • Niewystarczająca ilość lub jakość snu może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania całego organizmu. Staraj się spać około 9 godzin w ciągu doby. 
 • Alkohol, nikotyna oraz niektóre leki i narkotyki mogą mieć destrukcyjny wpływ na układ nerwowy. W kontekście zdrowia zaleca się możliwe ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie używek. 
 • Siedzący tryb życia i brak regularnej aktywności fizycznej negatywnie wpływają zarówno na stan fizyczny, jak i psychiczny. Włącz do codziennej rutyny swoje ulubione ćwiczenia. 

Przestrzegając tych kilku prostych zasad z powodzeniem uda Ci się poprawić zdrowie, a przy tym skutecznie i długofalowo zadbać o swój układ nerwowy. 

Bibliografia

 1. Achremowicz, K., & Szary-Sworst, K. (2005). Wielonienasycone kwasy tłuszczowe czynnikiem poprawy stanu zdrowia człowieka. Żywność Nauka Technologia Jakość, 12(3).
 2. McLaughlin, D. P., Stamford, J. A., & White, D. (2008). Fizjologia człowieka. Wydawnictwo Naukowe PWN.
 3. Gomez-Pinilla, F., & Kostenkova, K. (2008). The influence of diet and physical activity on brain repair and neurosurgical outcome. Surgical neurology, 70(4), 333-335.
 4. Xu, X., Song, L., Li, Y., Guo, J., Huang, S., Du, S., … & Cui, S. (2023). Neurotrophin-3 promotes peripheral nerve regeneration by maintaining a repair state of Schwann cells after chronic denervation via the TrkC/ERK/c-Jun pathway. Journal of Translational Medicine, 21(1), 733.
 5. Eugene, A. R., & Masiak, J. (2015). The neuroprotective aspects of sleep. MEDtube science, 3(1), 35.
 6. Silva, R. V., Oliveira, J. T., Santos, B. L., Dias, F. C., Martinez, A. M., Lima, C. K., & Miranda, A. L. (2017). Long-chain omega-3 fatty acids supplementation accelerates nerve regeneration and prevents neuropathic pain behavior in mice. Frontiers in Pharmacology, 8, 723.
 7. Xie, L., Kang, H., Xu, Q., Chen, M. J., Liao, Y., Thiyagarajan, M., … & Nedergaard, M. (2013). Sleep drives metabolite clearance from the adult brain. science, 342(6156), 373-377.
 8. Park, D. C., & Reuter-Lorenz, P. (2009). The adaptive brain: aging and neurocognitive scaffolding. Annual review of psychology, 60, 173-196.