string(1) "2"

Okulary blokujące niebieskie światło – czyli najskuteczniejsza metoda dla poprawy snu

Opublikowano: 04 stycznia 2023, 14:53
okulary blokujące światło niebieskie

Wyśpij się dzięki okularom blokującym światło niebieskie

Pomarańczowe okulary, czyli takie, które blokują niebieskie światło – czy rzeczywiście wpływają one korzystnie na zdrowie, czy jest to chwilowa moda? Jest naprawdę mnóstwo gadżetów, suplementów czy hacków, które można stosować, by poprawić swoje samopoczucie czy jakość snu. Nie każdy z nich jest skuteczny i warty swojej ceny. Jednak okulary przeciw niebieskiemu światłu to naprawdę podstawa dla skutecznego biohackingu. Dlaczego? Ponieważ niebieskie światło, które zalicza się do światła widzialnego (źródłem jest światło słoneczne oraz sztuczne światło z różnego rodzaju urządzeń elektronicznych czy energooszczędnych żarówek), ma bardzo krótką długość fali (od około 450 do 500nm) i jest bardzo pobudzające. Znaczy to, że świetnie jest z niego korzystać rano, szczególnie po przebudzeniu – powoduje ono zwiększenie poziomu energii, dobry nastrój czy podniesienie poziomu kortyzolu (rano jest to korzystne). Jednak niebieskie światło przed snem hamuje wydzielanie melatoniny, zaburza sen i prowadzi do zmęczenia oczu.

http://Okulary%20blokujące%20światło%20niebieskie

Kup okulary naszym kodem rabatowym, a otrzymasz rabat 5%

More Less
Kod rabatowy

Czy warto zainwestować w okulary blokujące niebieskie światło?

Tutaj możemy jednoznacznie odpowiedzieć – tak, warto. Światło niebieskie jest najsilniej pobudzającym elementem środowiskowym i jest bardzo przeciwwskazane 2-3 godziny przed snem. Okulary pomarańczowe zawierają filtr światła niebieskiego (różnego rodzaju), co powoduje, że zdecydowanie lepiej zasypiamy, a nasz mózg (konkretnie jądro nadskrzyżowaniowe, SCN) odbiera sygnał, że jest już noc i czas relaksu oraz snu. Jeżeli przed snem korzystamy ze źródeł sztucznego światła jak telefonu, ekran komputera, telewizory, diody LED czy inne urządzenia elektroniczne – bardzo mocno zaburza to sen, ponieważ nasz mózg cały czas odbiera sygnał, że jest poranek i należy być pobudzonym. Problemy z zasypianiem i samą jakością snu bardzo często powodowane są przez używanie „ekranów” przed snem. 

Okulary przeciw niebieskiemu światłu a filtry na komputer i telefon

Bardzo częstym pytaniem dotyczącym okularów z filtrem światła niebieskiego (blue light) jest: „czy nie wystarczy stosować filtrów wbudowanych w telefon lub komputer, lub też zainstalować aplikacji typu Twilight?”. Niestety takie wbudowane filtry nie dadzą takiego samego efektu, jak okulary chroniące przed światłem niebieskim, ponieważ:

– okulary z filtrem światła niebieskiego blokują nawet 100% niebieskiego światła, filtry na telefon czy komputer nie mają takie skuteczności;

– filtry w telefonie i komputerze bardzo często zwiększają tzw. Flickering, czyli odświeżanie i „miganie” ekranu – co dodatkowo męczy wzrok (tak samo działa zmniejszanie jasności ekranu). Takiego efektu nie powodują okulary odbijające światło niebieskie;

– inne źródła światła. Filtry do telefonu i komputera mogą mieć jakiś sens, jeżeli nie korzystamy z żadnych innych źródeł światła – żarówek, lampek itp. W mieszkaniu nie powinno być innych źródeł światła niebieskiego, bo inaczej ograniczanie światła niebieskiego w komputerze czy telefonie nie ma sensu. 

Pomarańczowe okulary do komputera

Okulary z filtrem światła niebieskiego do pracy przy komputerze dzielą się na dwa rodzaje:

– pomarańczowe okulary zatrzymujące światło niebieskie. Te okulary blokują nawet 100% niebieskiego światła i sprawdzą się 2-3 godziny przed snem. Jednak takich okularów nie powinniśmy stosować w ciągu dnia, ponieważ mogą powodować senność! Nazywane są one też okularami blokującymi niebieskie światło na noc, jednak warto zakładać je już kilka godzin przed snem;

– przezroczyste okulary do komputera blokujące światło niebieskie. Te okulary blokując około 20-40% niebieskiego światła, nie są pomarańczowe i sprawdzą się u osób, które dużo czasu spędzają przy komputerze, czy też przy innych źródłach sztucznego światła (np. w biurach, galeriach handlowych itp.). Dzięki nim oczy mniej się męczą. 

Powyższe okulary zazwyczaj znajdziemy jako okulary zerówki z filtrem światła “blue light”, jednak niektóre firmy robią takie okulary korekcyjne, zgodnie z receptą. 

Dodatkowo znajdziemy także nakładki na okulary blokujące światło niebieskie, jeżeli ktoś chce korzystać ze swoich okularów, a tylko wieczorem korzystać ze specjalnych nakładek. 

http://Okulary%20blokujące%20światło%20niebieskie

Kup okulary naszym kodem rabatowym, a otrzymasz rabat 5%

More Less
Kod rabatowy

Okulary blokujące światło niebieskie – opinie

W Internecie znajdziemy mnóstwo opinii na temat okularów anty niebieskie światło, jednak prawie wszystkie są pozytywne. Praktycznie każdy, kto przed snem korzysta z ekranów odczuje różnice pod względem snu i rytmu dobowego, gdy zastosuje okulary pochłaniające niebieskie światło. Efekty, jakie możemy odczuć, to:

– szybsze zasypianie (najczęstszy efekt);

– lepszej jakości sen, mniej przebudzeń, lepsza regeneracja; 

– lepsze samopoczucie po przebudzeniu (uczucie wyspania);

– czasem spada także zapotrzebowanie na sen (możesz lepiej spać, więc potrzebujesz mniej snu). 

Co ważna i bardzo korzystne – okulary z filtrem światła niebieskiego działają od razu – po pierwszym zastosowaniu. W tym wypadku nie trzeba czekać na efekty. Jednak działa to także w drugą stronę – jeżeli ich nie założymy – nie poprawimy snu. 

Okulary z filtrem światła niebieskiego – cena

Cena okularów z filtrem światła niebieskiego zależy oczywiście od sklepu i marki. Są różne ich rodzaje, skuteczność, modele i materiały, z których powstają. Najlepsze okulary pomarańczowe będą blokować 100% niebieskiego światła. Inne, gorszej jakości mogą blokować od 90 do 99%. Najbardziej polecamy oczywiście te, które blokują 100% niebieskiego światła. Najtańsze okulary są z plastiku i często wyglądają jak… okulary do spawania. Te droższe składają się z metalu i szkła. Dodatkowo możemy wybrać jak te okulary mają wyglądać – dostępnych modeli jest naprawdę wiele… jednak przechodząc do samej ceny – najtańsze okulary kupimy za niecałe 100 zł, najdroższe – za około 600zł, a jeżeli chcemy personalizowane okulary wedle recepty – do tej ceny należy doliczyć jeszcze 100-200zł. A więc maksymalnie na tego typu okulary możemy wydać około 800zł. 

Okulary z filtrem światła niebieskiego – wady

Okulary pomarańczowe nie mają wad pod względem zdrowotnym – świetnie wesprą sen u praktycznie każdego (wyjątkiem będą osoby, które kompletnie nie korzystają z ekranów przed snem). Jednak mają kilka wad:

– dziwnie wyglądają. Nie ma się co oszukiwać – w okularach pomarańczowych będziemy wzbudzać zainteresowanie, jeżeli wyjdziemy w nich w miejsce publiczne. Jednak coraz więcej osób stosuje takie okulary, więc zdziwienie jest coraz mniejsze;

– wygoda. Niestety okulary mogą być niewygodne przed snem, szczególnie gdy chcemy się położyć, umyć czy też wykonywać inne aktywności, gdzie okulary mogą przeszkadzać; 

– konieczne codzienne stosowanie. Niestety w noce, w które nie zastosujemy okularów blokujących niebieskie światło – nasz sen nie będzie idealny, a efekty nie utrzymują się na stałe. Dlatego też należy je stosować codziennie. 

http://Okulary%20blokujące%20światło%20niebieskie

Kup okulary naszym kodem rabatowym, a otrzymasz rabat 5%

More Less
Kod rabatowy

Okulary z filtrem blue light – podsumowanie

Pomarańczowe okulary z filtrem światła niebieskiego to naprawdę podstawowy i najbardziej skuteczny gadżet dla każdego Biohackera – do tego stopnia, że po pomarańczowych okularach możemy rozpoznać innych zwolenników biohackingu. W najskuteczniejszy sposób niwelują problemy ze snem – lepiej niż suplementy czy inne gadżety. Należy je stosować codziennie kilka godzin przed snem, dzięki czemu łatwiej zaśniemy i wybudzimy się bardziej wypoczęci. Jeżeli masz do wyboru jedną inwestycję w swój sen i biohacking, a nie stosujesz jeszcze okularów przeciw niebieskiemu światłu – polecamy właśnie pomarańczowe okulary. 

Źródła:

  1. Heo JY, Kim K, Fava M, et al. Effects of smartphone use with and without blue light at night in healthy adults: A randomized, double-blind, cross-over, placebo-controlled comparison. J Psychiatr Res. 2017;87:61-70.
  2. Burkhart K, Phelps JR. Amber lenses to block blue light and improve sleep: a randomized trial. Chronobiol Int. 2009;26(8):1602-1612.
  3. Bedrosian TA, Weil ZM, Nelson RJ. Chronic dim light at night provokes reversible depression-like phenotype: possible role for TNF. Mol Psychiatry. 2013;18(8):930-936.
  4. Chellappa SL, Steiner R, Oelhafen P, et al. Acute exposure to evening blue-enriched light impacts on human sleep. J Sleep Res. 2013;22(5):573-580.