Recenzja pulsometru Polar H10
Opublikowano: 31 marca 2023, 13:15Pomiar tętna podczas aktywności fizycznej jest ważnym wyznacznikiem zarówno intensywności treningu, strefy, w której trenujemy, jak i naszej wydolności i ogólnej formy. Odpowiedni pomiar tętna pozwoli ustalić odpowiednie tempo podczas treningu biegowego, jak intensywnie oraz jak długo powinniśmy trenować. Dodatkowo dzięki dokładnemu pomiarowi tętna jesteśmy w stanie porównać intensywność różnych treningów.
Co lepsze do pomiaru tętna: opaska czy smartwatch?
Większość osób do pomiaru tętna podczas treningu korzysta z zegarków, opasek czy Smartwatchy, jednak większość z nich nie jest specjalnie dokładna w pomiarze tętna. Pod tym względem wyróżnia się na pewno Apple Watch, którego pomiar tętna jest bardzo dokładny przy aktywnościach bez dużej mobilności nadgarstka. Jednak ta dokładność spada w sportach, gdzie dużo ruszamy nadgarstkiem, na przykład w treningu siłowym, przy sportach drużynowych, sportach walki, squashu, tenisie. Niestety pomiar z nadgarstka jest zależny od tego, jak dobrze urządzenie przylega do naszej ręki. Co więcej, gdy na rękę założymy frotkę, czy też zegarek zaciśniemy zbyt mocno lub zbyt luźno, to pomiar może być niedokładny.
Muszę także zaznaczyć, że większość zegarków i innych urządzeń na nadgarstek rejestruje wzrost tętna treningowego z pewnym opóźnieniem. Oznacza to, że jeżeli zaczynasz intensywny trening, to tętno podnosi się naprawdę szybko, a zegarek rejestruje powolny, stabilny wzrost tętna. Podobnie jest ze spadkiem tętna, na przykład w przypadku interwałów. Przeważnie tętno spada szybciej, niż zegarek jest w stanie to zarejestrować.
Dlatego też, jeżeli potrzebujesz dokładnego pomiaru tętna podczas aktywności fizycznej, to musisz korzystać z czujnika tętna na klatkę piersiową, na przykład Polara H10. Tutaj nie ma alternatywy – wszyscy bardziej zaawansowani sportowcy, zarówno amatorzy, jak i zawodowcy korzystają z takich opasek. Takie opaski charakteryzują się praktycznie 100% dokładnością pomiaru tętna. Dodatkowo opaska zakładana jest na klatkę piersiową, ma bardzo dużą powierzchnię pomiaru (przeważnie jest to większość długości paska pomiarowego), dlatego też pomiar praktycznie nie jest zależny od ruchów ciała.
Cechy opaski Polar H10
Opaska Polar H10 jest jednym z wielu pulsometrów dostępnych na rynku. Jest jednak jedną z tańszych, najbardziej dostępnych i popularnych, a dodatkowo jest na rynku od wielu lat. Polar H10 składa się z paska, który zakładamy na klatkę piersiową oraz małego sensora, który jest pulsometrem i nadajnika, który łączy się z telefonem czy też zegarkiem poprzez bluetooth. Obsługa takiej opaski jest bardzo prosta, ponieważ przeważnie automatycznie łączy się ona z naszym urządzeniem. Należy jednak zaznaczyć, że polar H10 nie ma żadnego wyświetlacza, guzików, ani żadnego innego interfejsu. Dlatego też nie zawsze mamy pewność, że podczas całego treningu urządzenie jest połączone z opaską.
Nie ma też przycisku, który włącza lub wyłącza opaskę, dlatego też przed jej założeniem zalecane jest delikatnie zmoczyć pasek Polara H10 wodą, co imituje kontakt ze skórą i jej wilgotność i pomoże automatycznie włączyć opaskę.
Trzeba także przyznać, że Polar h10 ma bardzo wysoką kompatybilność. Bez problemu łączy się praktycznie z każdym zegarkiem, opaską czy Smartwatchem. Ja testowałem połączenie z Garminem czy Polarem i wszystko działo się wręcz automatycznie. Jednak Garmin daje znać, że urządzenie jest połączone, Polar Vantage M niestety tego nie robi, także nigdy nie byłem pewien, czy opaska cały czas dobrze działa i mierzy.
Sensor tętna polar H10 nie tylko poprawi dokładność pomiarów tętna, przez co możemy lepiej monitorować stan swojego wytrenowania, ale oprócz tego jest on niezbędny do ustalenia pewnych pomiarów specjalnych. Na przykład niektóre zegarki Garmina mierzą VO2max, czyli pułap tlenowy, określany też po prostu jako wydolność, a nawet próg mleczanowy, który pozwala nam określić indywidualne strefy tętna. Dzięki temu wiemy, jakie tempo możemy utrzymać przez dłuższy czas na przykład podczas biegania czy jazdy na rowerze, nie generując nadmiaru kwasu mlekowego. Jednak do tych pomiarów niezbędnie zewnętrzny sensor tętna, ponieważ pomiary samego zegarka nie są bardzo dokładne. Monitor pracy serca od Polara sprawdzi się tutaj znakomicie. Sam zmierzyłem swoje VO2max za pomocą Garmina Fenix 7 oraz opaski Polar H10, dodatkowo mam zamiar także wykonać test progu mleczanowego.
Z praktycznego punktu widzenia dodam jeszcze, że Polar H10 występuje w dwóch rozmiarach. Ja mam 190 cm wzrostu i ważę blisko 100 kilogramów, a rozmiar opaski M-XXL jest na mnie zbyt duży przy najściślejszym dopasowaniu. Dlatego też, o ile nie jesteś osobą o bardzo dużych gabarytach, wybierz rozmiar XS-S (jeżeli kupujesz ją w Internecie, najlepiej jest przymierzyć opaskę na sobie). Podczas intensywnych sportów, takich jak koszykówka, zbyt luźne dopasowanie powoduje przesuwanie się opaski w dół.
Opaska Polar H10 – cena
Polar H10 jest jednym z tańszych pulsometrów na klatkę piersiową. Jego cena to niewiele ponad 300 zł. Większość innych opasek kosztuje 400 zł lub więcej. Pod względem samego pomiaru tętna opasce Polar H10 nie można nic zarzucić, jednak niektóre inne pulsometry mają bardziej rozbudowane funkcje, aplikacje, lepszej jakości opaski na klatkę piersiową, a nawet są pulsometry specjalnie przeznaczone do konkretnych aktywności, na przykład do pływania. Bardziej zaawansowane osoby, które dużo trenują mogą zwracać uwagę na takie szczegóły.
Opaska Polar H10 – opinie
Polar H10 jest prawdopodobnie najpopularniejszą opaską do mierzenia tętna. Jest on na rynku obecny od wielu lat, świetnie mierzy tętno i do tego jest stosunkowo tani. Dlatego też większość użytkowników jest bardzo zadowolona z tego urządzenia. Jednak przypomnę, że nie ma ono żadnych przycisków ani monitora więc nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy opaska funkcjonuje, czy też ile zostało w niej baterii. Przy regularnym i długim użytkowaniu, szczególnie u sportowców zawodowych może to być dużym minusem.