Sauna infrared – działanie i zalety sauny na podczerwień
Opublikowano: 28 stycznia 2023, 14:23Sauna na podczerwień, czyli Infraed (w skórcie IR) to nietypowa metoda ekspozycji na ciepło, mocno różniąca się od standardowej sauny. W saunie na podczerwień ciepło generują specjalne lampy, emitujące właśnie światło podczerwone. W tym artykule odpowiem na pytania, jakie właściwości ma sauna na podczerwień, jak z niej korzystać, oraz co to w ogóle jest podczerwień.
Działanie sauny na podczerwień
Sauna infrared w pewnym stopniu działa podobnie co sauna tradycyjna, jednak wyróżnia ją niższa temperatura niż w saunie tradycyjnej, inne zastosowanie, czy też mobilność. Standardowa sauna opiera się na ogrzewaniu powietrza. W zależności od rodzaju sauny – suchej lub mokrej – wilgotność powietrza może być wysoka (wtedy temperatura jest niższa), lub też niska (wtedy temperatura jest wysoka). W saunie suchej temperatura może przekraczać nawet 100°C przy wilgotności około 10%, z kolei w saunie mokrej temperatura wynosi około 50-60°C, ale wilgotność może dochodzić do 50%.W saunie na podczerwień temperatura przeważnie jest dosyć niska – około 50-60°C przy niskiej wilgotności. Odczuwalny efekt ciepła jest związany promieniowaniem podczerwonym, wydzielanym przez specjalne promienniki i nie jest typowo zależny od temperatury powietrza, a od odległości od promiennika. Im bliżej źródła podczerwieni siedzimy, tym jest cieplej. Dodatkowo korzyści zdrowotne z kabiny infrared różnią się od tych z typowej sauny, co opiszę w dalszej części artykułu.
Jak korzystać z sauny infrared?
Korzystanie z sauny na podczerwień nieznacznie różni się od standardowej sauny, ponieważ przeważnie nie da się w niej wytrzymać dłużej niż godzinę. W saunie tradycyjnej można przebywać nawet 90 minut (najlepiej jednak robić przerwy). Sauna infrared przeważnie działa także w cyklach, gdzie promienniki włączone są przez określony czas, a potem się wyłączają, przykładowo włączone przez 5 minut, wyłączone przez 10 minut i tak w kółko. Dlatego też najbardziej istotne jest by w środku przebywać właśnie wtedy, gdy promienniki są włączone. Gdy są wyłączone można z sauny wyjść, by ochłodzić organizm. Dla początkujących polecam jeden taki cykl, dla bardziej zaawansowanych dwa albo trzy. Szczegółowe zasady i przygotowanie do saunowania opisałem w artykule na temat korzyści z sauny.
Jak często korzystać z sauny infrared?
Sauna infrared jest znacznie słabiej przebadana od tradycyjnej, dlatego ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile razy w tygodniu z niej korzystać. Jednak wnioskując z sauny tradycyjnej, dobrze jest przeprowadzać 3 sesje saunowania w tygodniu.
Zalety sauny na podczerwień
Sauna na podczerwień z jednej strony może dawać korzyści związane z sauną tradycyjną, a do tego może także wpływać na zdrowie dzięki podczerwieni. Niestety wpływ podczerwieni na zdrowie obecnie nie jest mocno udokumentowany, podobnie jak zastosowanie sauny infrared, co jest jej największą wadą. Co daje sauna na podczerwień? Prawdopodobne korzyści, które możemy odnieść to poprawa regeneracji, mniejsze odczuwane bóle mięśniowe (popularnie nazywane zakwasami), lepszej jakości sen czy poprawa odporności. Stosowanie sauny jest także pewnego rodzaju treningiem, ponieważ podnosi tętno i stymuluje układ sercowo-naczyniowy do wzmożonej pracy. Warto także dodać, że sauna na podczerwień jest znacznie bardziej mobilna i mniejsza od standardowej sauny. Wiele osób buduje niewielką kabinę na podczerwień w domu, a są nawet modele przenośne, jednoosobowe.
Sauna na podczerwień – przeciwwskazania
Ciężko o dokładne przeciwwskazania do stosowania sauny infrared, jednak w przypadku chorób chronicznych, w szczególności chorób sercowo-naczyniowych, a także nowotworów, przed saunowaniem należy skonsultować się z lekarzem.
Sauna na podczerwień a witamina d
Witamina D3 jest produkowana w skórze na skutek promowania UVB, czy ultrafioletowego. Nie ma ono nic wspólnego z podczerwienią, która nie stymuluje produkcji witaminy D.
Sauna infrared a odchudzanie
Na pytanie na co sauna infrared na co pomaga, często wspomina się spalaniu Kalorii i odchudzaniu. Rzeczywiście sauna może wpływać na metabolizm, kontrolę poziomu glukozy we krwi, czy wydatek energetyczny, podobnie jak ćwiczenia fizyczne. Efekt jednak nie jest szczególnie znaczący i Sauna może być jedynie niewielkim dodatkiem do protokołu odchudzania. Sama w sobie na pewno nie spowoduje utraty zbędnych kilogramów.
Sauna infrared czy fińska – co wybrać?
Ciężko porównywać saunę infrared do fińskiej (czyli sauny suchej), ponieważ mechanizm działania jest odmienny. Na pewno trzeba zaznaczyć, że tradycyjna Sauna sucha stosowana jest od setek lat i za jej zastosowaniem na pewno przemawia wiele badań. Z kolei sauna na podczerwień jest nowością, która być może z czasem zostanie lepiej przebadana. Jednak na tę chwilę jestem większym zwolennikiem sauny tradycyjnej.
Sauna infrared – opinie
Wiele osób bardzo ceni sobie działanie sauny infrared, szczególnie pod kątem poprawy regeneracji. Mniejsza temperatura, możliwość stosowania w domu, działanie podczerwieni to dodatkowe korzyści. Niestety dostępność tego typu sauny jest w Polsce niewielka w obiektach takich jak siłownie czy spa. Jednak w każdym większym mieście będziesz w stanie znaleźć kilka takich obiektów.
Sauna infrared – opinie lekarzy
Lekarze niezwykle rzadko polecają korzystanie z sauny na podczerwień i nie jest ona popularną metodą poprawy zdrowia. W przypadku ekspozycji na ciepło lekarze są lepiej zaznajomieni ze standardową Sauną i jej korzyściami.
Sauna infrared – cena
Saunę na podczerwień można zamontować w domu. Pełne modele z drewna to koszt minimum kilku tysięcy złotych (im większa Sauna, tym większy koszt).
Z kolei sauna przenośna, jednoosobowa może kosztować mniej niż tysiąc złotych.
Bibliografia
- Laukkanen, Tanjaniina, Hassan Khan, Francesco Zaccardi, and Jari A. Laukkanen. Association Between Sauna Bathing and Fatal Cardiovascular and All-Cause Mortality Events JAMA Internal Medicine 175, no. 4. 542. doi:10.1001/jamainternmed.2014.8187.
- Kukkonen-Harjula, Katriina, and Kyllikki Kauppinen. Health effects and risks of sauna bathing International Journal of Circumpolar Health 65, no. 3.
- Podstawski, Robert, Tomasz Boraczyński, Michał Boraczyński, Dariusz Choszcz, Stefan Mańkowski, and Piotr Markowski. Sauna-Induced Body Mass Loss in Young Sedentary Women and Men. The Scientific World Journal 2014 (2014): 1–7.
- Hafen, Paul S., Coray N. Preece, Jacob R. Sorensen, Chad R. Hancock, and Robert D. Hyldahl. Repeated exposure to heat stress induces mitochondrial adaptation in human skeletal muscle Journal of Applied Physiology 125, no. 5 : 1447–55.
- Zaccardi, Francesco, Tanjaniina Laukkanen, Peter Willeit, Setor K Kunutsor, Jussi Kauhanen, and Jari A Laukkanen. Sauna Bathing and Incident Hypertension: A Prospective Cohort Study American Journal of Hypertension 30, no. 11: 1120–25.
- Laukkanen, Jari A., and Tanjaniina Laukkanen. Sauna bathing and systemic inflammation European Journal of Epidemiology 33, no. 3: 351–53.
- Żychowska, Małgorzata, Alicja Nowak-Zaleska, Grzegorz Chruściński, Ryszard Zaleski, Jan Mieszkowski, Bartłomiej Niespodziński, Roman Tymański, and Andrzej Kochanowicz. Association of High Cardiovascular Fitness and the Rate of Adaptation to Heat Stress BioMed Research International 2018: 1–6.