Jakie suplementy stosować na zdrowe jelita?
Opublikowano: 31 stycznia 2024, 09:55Jelita to bardzo ważny narząd, który wpływa na całe nasze zdrowie. Odpowiednia regulacja pracy jelit to przede wszystkim odpowiednie trawienie i wchłanianie składników pokarmowych. W przypadku zaburzeń jelitowych i zmian w mikrobiocie często nazywanej dysbiozą nie trawimy odpowiednio dobrze, a po posiłkach często występują wzdęcia, gazy, ale także biegunki czy zaparcia. Największe problemy powodują tak zwane produkty wysoko fermentujące, należące do grupy FODMAPs. Odpowiednia dieta oraz odpowiednie suplementy diety na regencję i zdrowe jelita mogą znacząco poprawić komfort życia, oraz zdrowie.
Oprócz tego w jelitach znajduje się około 80% układu immunologicznego, dlatego odpowiednie ich jelit to podstawa prawidłowo funkcjonującej odporności.
Poza tym wyróżniamy także jelitowy układ nerwowy oraz oś jelitową-mózgową – jelita odpowiadają zarówno za reakcje stresową, jak i syntezę neuroprzekaźników oraz nasze ogólne samopoczucie. Co prawda większość serotoniny produkowana jest w jelitach, to nie przekracza ona bariery krew mozg – dziala ona przede wszystkim miejscowo. Jednak coraz więcej badan wskazuje, że osoby za różnymi zaburzeniami psychicznymi (na przykład z depresją) mają także dysbiozę jelitowa – oznacza to, że w jakiś sposób jelita wpływają na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego.
Co stosować na zdrowe jelita?
Jest wiele różnych produktów, suplementów i substancji, które możemy stosować na problemy z jeltami – od prebiotyków, przez probiotyki, kończąc na różnego rodzaju suplementach celowanych.
Prebiotyki to zasadniczo różnego rodzaju błonnik, który „karmi” nasze bakterie jelitowe, wspierając odpowiednią florę jelitową, ale także wspierając produkcję krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, takich jak najbardziej znany maślan (o czym poniżej). Do prebiotyków zaliczymy błonnik akacjowy, babkę płesznik, skrobie oporną i wiele, wiele innych rodzajów.
Z kolei probiotyki to żywe bakterie o konkretnym, udowodnionym działaniu prozdrowotnym. Dlatego też probiotykami są konkretne szczepy bakteryjne stosowane w suplementach, jednak do probiotyków nie zaliczają się produkty fermentowane, takie jak kapusta kiszona czy ogórki – poniewaz nie wiadomo, jakie dokładnie szczepy i w jakiej ilości w nich występują.
Probiotyki mają określone, celowane dzialanie – niektore ze szczepów wspierają zdrowie skóry, zmniejszając objawy atopii, inne sprawdzą się w zespole jelita drażliwego, a z kolei psychobiotyki mogą wspierać reakcje na stres i poprawiać nastrój. Dlatego stosowanie probiotyków powinno być dobrane do konkretnego celu.
Inne znane substancje stosowane na zdrowie jelit to między innymi maślan sodu o działaniu przeciwzapalnym. Jest to jeden z bezpieczniejszych i skuteczniejszych suplementów na zdrowie jelit, który bardzo rzadko powoduje skutki uboczne i może być stosowany także w przypadku wzdęć czy gazów.
Co najlepiej wspomaga i poprawia pracę jelit? Jakie preparaty i suplementy diety na problemy jelitowe bez recepty warto stosować? Zapraszam do rankingu – co stosować na dobrą pracę jelit bez recepty.
Produkt 1 – Probiobalance Starter
Probiobalance to linia probiotyków od Aliness, oparta o mikroencapsulację, niską aktywność wodną, błonnik akacjowy oraz opakowania ze szkła fioletowego, co zapewnia, że znacznie więcej bakterii przeżyje w samym opakowaniu, a oprócz tego wchłaniają się one w jelitach znacznie lepiej niż standardowo stosowane liofilizaty.
Dlatego jeżeli chcesz zastosować coś na pracę jelit, a w szczególności suplementy probiotyczne, to seria Probiobalance będzie świetnym wyborem.
Probiotyk starter – jak sama nazwa wskazuje – jest podstawowym produktem, który zawiera 4 miliardy bakterii z trzech szczepów – Bifidobacterium breve BR03, Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus acidophilus LA02. Szczepy te działają przeciwzapalnie, wspierają funkcjonowanie jelit, ale także zdrowie skóry i trawienie. Dodatkowo ze względu na dobrane szczepy oraz ilość bakterii, ten probiotyk jest bardzo dobrze tolerowany nawet przez osoby, które mają spore problemy jelitowe, takie jak wzdęcia, gazy, czy zespół jelita drażliwego.
Produkt 2 – Maślan wapnia
Maślan sodu to jeden z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych suplementów na zdrowie jelit. Sprawdza się on zarówno w problemach z trawieniem, jak i we wzdęciach, a nawet podczas zgagi. Maślan sodu to także składnik niektórych suplementów oraz leków na perystaltykę jelit bez recepty.
Głównym składnikiem maślanu sodu jest oczywiście maślan – krótkołancuchowy kwas tłuszczowy, który „karmi” nasze komórki jelitowe. Maślan można spożywać w więcej (jak można się domyślić – występuje w maśle), ale nasze bakterie jelitowe produkują go także w odpowiedzi na spożycie prebiotyków, czyli błonnika.
Maślan sodu jest połączeniem maślanu (kwasu masłowego) z sodem. Jest to dobrze przebadany i stosowany od dawna suplement. Jednak dla niektórych dodatek sodu może być szkodliwy (na przykład dla osób z nadciśnieniem), dlatego powstał maślan wapnia – gdzie zamiast sodu kwas masłowy połączono z wapniem.
Jednak oprócz tej istotnej zmiany, maślan wapnia ma także dodatek skrobi opornej, która jest najlepszym rodzajem błonnika, który wspiera zdrowie naszych jelit. Dodatkowo powstał on w formie mikrokapsułkowanej, co wspiera wchłanianie.
Dlatego można ten suplement uznać za najlepszą wersję maślanu.
Produkt 3 – Probiobalance IBS
Wiele osób cierpi na zespół jelita drażliwe i takie objawy jak zaparcia, biegunki, wzdęcia, gazy i inne nieprzyjemne zaburzenia trawienia. Bardzo często przyczyną zespołu jelita drażliwego jest SIBO, czyli przerost bakterii w jelicie cienkim.
Probiobalance IBS to typowy probiotyk na zespół jelita drażliwego i różnego rodzaju przykre objawy związane z pracą jelit. Dodatkowo szczep BIFIFOS W11 Bifidobacterium longum W11, który został zastosowany w tym produkcie, jest odporny na działanie Rifaksymiyny (Xifaxanu) – najczęściej stosowanego w leczeniu SIBO antybiotyku.
Witaminy na zdrowe jelita
Dbanie o uzupełnianie witamin może wspierać zdrowie jelit, jednak bardzo rzadko same witaminy przekładają się znacząco na ich funkcjonowanie. Z kolei jelita, w szczególności jelito cienkie, uczestniczy we wchłanianiu składników pokarmowych, w tym witamin, dlatego zaburzenia pracy jelit mogą prowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych.
Co jest dobre na regeneracje jelit?
Gdy już wiemy jakie suplementy stosować na jelita, warto także wspomnieć o innych istotnych elementach dbania o zdrowie jelit.
Odpowiednia dieta (najlepiej śródziemnomorska), metody redukcji stresu, aktywność fizyczna, przebywanie na zewnątrz w naturalnym środowisku – to kluczowe czynniki, które dbają o zdrowie jelit. Biohacking i cały zdrowy styl życia to kluczowe elementy, które zapewniają długotrwałe, korzystne zmiany w funkcjonowaniu jelit.
Co najlepiej działa na jelita?
Tak jak wspomniałem powyżej – zdrowie jelit jest zależne od zdrowego stylu życia i całego Biohackingu. To właśnie zdrowy styl życia jest najważniejszy, suplementy to oczywiście dobre, celowane dodatki, ale jednak dodatki.
Źródła:
- Kallus SJ, Brandt LJ. The intestinal microbiota and obesity. J Clin Gastroenterol. 2012;46(1):16-24.
- Narva M, Nevala R, Poussa T, Korpela R. The effect of Lactobacillus helveticus fermented milk on acute changes in calcium metabolism in postmenopausal women. Eur J Nutr. 2004;43(2):61-68.
- Taranto MP, Vera JL, Hugenholtz J, De Valdez GF, Sesma F. Lactobacillus reuteri CRL1098 produces cobalamin. J Bacteriol. 2003;185(18):5643-5647.
- Li P, Zhou Q, Gu Q. Complete genome sequence of Lactobacillus plantarum LZ227, a potential probiotic strain producing B-group vitamins. J Biotechnol. 2016;234:66-70.
- Dwivedi M, Kumar P, Laddha NC, Kemp EH. Induction of regulatory T cells: A role for probiotics and prebiotics to suppress autoimmunity. Autoimmun Rev. 2016;15(4):379-392.
- Paturi G, Phillips M, Kailasapathy K. Effect of probiotic strains Lactobacillus acidophilus LAFTI L10 and Lactobacillus paracasei LAFTI L26 on systemic immune functions and bacterial translocation in mice. J Food Prot. 2008;71(4):796-801.
- Jain S, Yadav H, Sinha PR. Stimulation of innate immunity by oral administration of dahi containing probiotic Lactobacillus casei in mice. J Med Food. 2008;11(4):652-656.
- Noto Llana M, Sarnacki SH, Aya Castañeda M del R, Bernal MI, Giacomodonato MN, Cerquetti MC. Consumption of lactobacillus casei fermented milk prevents salmonella reactive arthritis by modulating il-23/il-17 expression. Bassaganya-Riera J, ed. PLoS ONE. 2013;8(12):e82588.
- Zhang H, Sun J, Liu X, et al. Lactobacillus paracasei subsp. paracasei LC01 positively modulates intestinal microflora in healthy young adults. J Microbiol. 2013;51(6):777-782.
- Witsell DL, Garrett CG, Yarbrough WG, Dorrestein SP, Drake AF, Weissler MC. Effect of Lactobacillus acidophilus on antibiotic-associated gastrointestinal morbidity: a prospective randomized trial. J Otolaryngol. 1995;24(4):230-233.
- Riezzo G, Orlando A, D’Attoma B, et al. Randomised clinical trial: efficacy of Lactobacillus paracasei-enriched artichokes in the treatment of patients with functional constipation–a double-blind, controlled, crossover study. Aliment Pharmacol Ther. 2012;35(4):441-450.
- Sinn DH, Song JH, Kim HJ, et al. Therapeutic effect of Lactobacillus acidophilus-SDC 2012, 2013 in patients with irritable bowel syndrome. Dig Dis Sci. 2008;53(10):2714-2718.
- Taverniti V, Guglielmetti S. Health-promoting properties of lactobacillus helveticus. Front Microbio. 2012;3.
- Waitzberg DL, Quilici FA, Michzputen S, Friche Passos M do C. The effect of probiotic fermented milk that includes bifidobacterium lactis cncm i-2494 on the reduction of gastrointestinal discomfort and symptoms in adults: a narrative review. Nutr Hosp. 2015;32(2):501-509.
- Marteau P, Guyonnet D, Lafaye de Micheaux P, Gelu S. A randomized, double-blind, controlled study and pooled analysis of two identical trials of fermented milk containing probiotic Bifidobacterium lactis CNCM I-2494 in healthy women reporting minor digestive symptoms. Neurogastroenterol Motil. 2013;25(4):331-e252.
- Eskesen D, Jespersen L, Michelsen B, Whorwell PJ, Müller-Lissner S, Morberg CM. Effect of the probiotic strain Bifidobacterium animalis subsp. lactis , BB-12 ® , on defecation frequency in healthy subjects with low defecation frequency and abdominal discomfort: a randomised, double-blind, placebo-controlled, parallel-group trial. Br J Nutr. 2015;114(10):1638-1646.
- Grant MC, Baker JS. An overview of the effect of probiotics and exercise on mood and associated health conditions. Crit Rev Food Sci Nutr. 2017;57(18):3887-3893.
- Sherry CL, Kim SS, Dilger RN, et al. Sickness behavior induced by endotoxin can be mitigated by the dietary soluble fiber, pectin, through up-regulation of IL-4 and Th2 polarization. Brain, Behavior, and Immunity. 2010;24(4):631-640.
- Säemann MD, Böhmig GA, Osterreicher CH, et al. Anti-inflammatory effects of sodium butyrate on human monocytes: potent inhibition of IL-12 and up-regulation of IL-10 production. FASEB J. 2000;14(15):2380-2382.
- Van Immerseel F, Ducatelle R, De Vos M, et al. Butyric acid-producing anaerobic bacteria as a novel probiotic treatment approach for inflammatory bowel disease. Journal of Medical Microbiology. 2010;59(2):141-143.
- Scheppach W. Treatment of distal ulcerative colitis with short-chain fatty acid enemas. A placebo-controlled trial. German-Austrian SCFA Study Group. Dig Dis Sci. 1996;41(11):2254-2259.
- Di Sabatino A, Morera R, Ciccocioppo R, et al. Oral butyrate for mildly to moderately active Crohn’s disease. Aliment Pharmacol Ther. 2005;22(9):789-794.
- Epigenetic gene expression and regulation. ScienceDirect.
- Roediger WE. Role of anaerobic bacteria in the metabolic welfare of the colonic mucosa in man. Gut. 1980;21(9):793-798.