string(1) "2"

Galantamina – podnieś poziom acetylocholiny, popraw pracę mózgu i koncentrację

Opublikowano: 15 stycznia 2023, 22:29
galantamina

Galantamina to środek stosowany w chorobie alzheimera, ale także innych zaburzeniach funkcji kognitywnych, takich jak demencja, w celu poprawy pracy mózgu i zahamowania rozwoju tych chorób (jest ona do tego celu zatwierdzona przez FDA). Jednak obecnie jest on też stosowany przez osoby zdrowe, w celu wzniesienia pracy mózgu na wyższy poziom. 

Pierwsi używali jej sowieccy naukowcy w latach 50. ubiegłego wieku, jednak jej popularność oraz badania naukowe zaczęły się pojawiać w latach 90. Obecnie jest jedną z bardzo wielu substancji stosowanych w celu poprawy pracy mózgu u osób zdrowych i jedną z kilku, które stosowane są w chorobie alzheimera. Galantamina przenika o ośrodkowego układu nerwowego i ułatwia przewodnictwo nerwowe. Jako substancja nootropowa, dla osób zdrowych, nie jest specjalnie popularna, ze względu na swoje umiarkowane działanie, ale także ze względu na dostępność – w Polsce raczej trudno jest znaleźć suplementy z galantaminą. 

Galantamina może zostać wyekstrahowana z wielu roślin, m.in. ze śnieżyczki przebiśniegu, ale można ją także otrzymać w sposób sztuczny. 

Galantamina możemy dostać jako suplement. Występuję ona także jako lek (stosowana w zwalczaniu chorób przebiegających z uszkodzeniem nerwów obwodowych i zaburzeniami w przekaźnictwie nerwowym, chorób rdzenia kręgowego, chorób mięśniowo-newrowych itd.), chociaż w Polsce nie jest zbyt popularna. Leku z galantaminą nie dostaniemy w naszym kraju bez recepty. 

Galantamina – jakie ma działanie?

Galantamina jest bardzo podobna w swoim działaniu do hupercyny A, ponieważ hamuje ona rozkład acetylocholiny. Jednak to właśnie galantamina jest zatwierdzona do leczenia choroby alzheimera, a hupercyna A nie. Wpływa ona także na receptory nikotynowe, które oczywiście kojarzą nam się z nikotyną i wyrobami tytoniowymi, jednak receptory nikotynowe są blisko związane z działaniem acetylocholiny, mogą pobudzać pracę mózgu czy układu pokarmowego (stąd często po zapaleniu papierosa odwiedzamy toaletę, jesteśmy bardziej skoncentrowani, poprawiamy pracę mózgu). To właśnie silna aktywacja receptorów nikotynowych poniekąd wyróżnia galantaminę. Co ciekawe bardzo często jednym z pierwszych objawów zaburzeń pracy mózgu, choroby alzheimera czy demencji są zaburzenia pracy układu pokarmowego, takie jak przede wszystkim zaparcia, ale także wzdęcia i inne. Przeważnie występują one wiele lat przed wystąpieniem faktycznych objawów związanych typowo pracą mózgu. Oprócz tego wspomaga wydzielanie dopaminy – innego istotnego neuroprzekaźnika w układzie nerwowym.

Wykazano, że może ona poprawiać prace mózgu u osób, u których stwierdzona została choroba alzheimera, nawet przez 3 lata. Środek poprawia funkcje poznawcze, zdolności ogólnego funkcjonowania, czynności życia codziennego i opóźnia wystąpienie zaburzeń zachowania.  Co także jest wyjątkowe – jej działanie utrzymuje się bardzo długo, a do tego można ją stosować przez wiele miesięcy (w przeciwieństwie do większości suplementów i nootropików). Być może wpływa ona także na usuwanie beta-amyloidu z mózgu, który też jest jedną z przyczyn rozwoju choroby alzheimera. Galantamina nasila aktywność układu cholinergicznego.

W innych zaburzeniach pracy mózgu, takich jak łagodne upośledzenie funkcji poznawczych, jest znacznie mniej przebadana. 

Oprócz tego wykazuje ona działanie ochronne na mózg, chroniąc go przed toksynami, zmniejszając stany zapalne i zmniejszając stres oksydacyjny. 

Co ciekawe bardzo wstępne badania wykazały, że może ona zmniejszać objawy autyzmu (poprawiona komunikacja, język ekspresyjny) – zarówno zastosowana solo, jak i ze standardowym leczeniem, tzn. rysperydonem, jednak potrzebujemy znacznie więcej danych na ten temat.

Wykazano także, że stosowanie galantaminy może wpierać rzucanie (a przynajmniej ograniczanie) palenia – co zapewne wiąże się z działaniem na receptory nikotynowe. 

Działanie, które zostało przebadane tylko na zwierzętach to poprawa regulacja glukozy we krwi czy pomoc w zmniejszaniu masy ciała. 

Dawkowanie galantaminy zależy od celu i przypadku, ale przeważnie zaczyna się od 4mg raz dziennie, a docelowo stosuje się ją dwa razy dziennie, gdzie maksymalna dzienna dawka wynosi 24mg. 

Podobnie jak hupercyna A – galantamina może wywoływać bardzo wyraźne sny, gdy spożywana jest na wieczór. Dlatego też należy uważać kiedy (czy w ogóle) spożywamy drugą dawkę, by nie zaburzać naszej nocnej regeneracji. Chyba, że naszym celem jest poprawa wyrazistości snów 😊.

Jak zatem widać – zastosowanie galantaminy jest naprawdę szerokie i ma ona wpływ na zdrowotnych aspektów ludzkiego organizmu! 

Galantamina – działania niepożądane

Galantamina jest uważana za bardzo bezpieczny środek, o czym świadczy samo zatwierdzenie jej przez FDA. Jednak jak każdy lek czy suplement może wywoływać skutki uboczne, szczególnie przy dużej dawce. 

Występujące działania niepożądane przy stosowaniu galantaminy to skurcze mięśni (nadmierny poziom acetylocholiny), nudności, utrata apetytu (w efekcie można nawet zaobserwować zmniejszenie masy ciała), nadmierne pobudzenie, nasilona perystaltyka jelit, bóle brzucha, przyspieszony oddech. Czasem (szczególnie przy stosowaniu leków) występują również nadmierne łzawienie, nadmierne wydalanie wydzieliny z nosa, bóle i zawroty głowy, bezsenność, zwężenie źrenic, kołatanie serca, nadmierne wydzielanie potu. Wymienione skutki uboczne stosowania galantaminy zdarzają się rzadko. Przeważnie ustępują bardzo szybko i zależą od przyjmowanej dawki. 

Galantaminy nie zaleca się stosować w czasie ciąży i karmienia piersią. 

W przypadku leków na bazie galantaminy szczególną ostrożność powinny zachować osoby z zastoinową niewydolnością serca, z zespołem chorego węzła zatokowego lub innymi nadkomorowymi zaburzeniami przewodnictwa w sercu, u osób leczonych digoksyną i β-adrenolitykami oraz z zaburzeniami elektrolitowymi, a także z niedrożnością dróg moczowych czy po wszelkich operacjach urologicznych. 

Galantamina – opinie użytkowników

Tak jak zaznaczałem na początku – galantamina na pewno nie jest mocnym środkiem i sprawdza się przede wszystkim u osób z chorobą Alzheimera czy innymi zaburzeniami pracy mózgu. U osób zdrowych i młodych efekt jest raczej delikatny i niezbyt odczuwalny, jednak wszystko zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Galantamina bywa stosowana jako dodatek do stacku nootrowego, by zapobiec rozpadzie acetylocholiny (np. do Alpha GPC, CDP choliny, czy też racetamów) albo po prostu dla dbania o zdrowie mózgu. Solo jest stosowana raczej przez bardziej początkujących użytkowników, którzy mogą odnieść korzyści z jej stosowania. 

Jednak efekt bardzo wyrazistych snów będzie odczuwany praktycznie przez każdego, jeżeli zastosujemy galantaminę krótko przed snem 😊.

Galantamina – cena

Przez dosyć słabą dostępność na polskim rynku galantamina może być naprawdę drogim suplementem. Jej cena często przekracza 100zł, a czasami dochodzi nawet do 200zł. Osobiście uważam, że nie jest ona warta aż takich pomiędzy, ponieważ za 200zł jesteśmy w stanie zakupić kilka naprawdę dobrych środków na miesiąc stosowania (sama hupercyna A o podobnym działaniu przeważnie kosztuje około 30-40zł za miesięczną kuracje i jest bardzo łatwo dostępna).

Podsumowanie 

Galantamina to środek, który w swoim działaniu i zastosowaniu jest bardzo podobny do hupercyny A, jednak jest lepiej przebadana pod względem zastosowania w chorobie alzheimera. Jednak pod względem dostępności, skuteczności działania oraz ceny występuje mnóstwo środków, które ją przebijają. Niestety w Polsce stosowanie galantaminy wciąż jest mało popularne. Wszystko dlatego, że to środek słabo dostępny i często bardzo drogi. 

Źródła

  1. Diehl A, Nakovics H, Croissant B, Smolka MN, Batra A, Mann K. Galantamine reduces smoking in alcohol-dependent patients: a randomized, placebo-controlled trial. Int J Clin Pharmacol Ther. 2006;44(12):614-622.
  2. Wu Z, Zhao L, Chen X, Cheng X, Zhang Y. Galantamine attenuates amyloid-β deposition and astrocyte activation in APP/PS1 transgenic mice. Exp Gerontol. 2015;72:244-250.
  3. Stumbrys T, Erlacher D, Schädlich M, Schredl M. Induction of lucid dreams: a systematic review of evidence. Conscious Cogn. 2012;21(3):1456-1475.
  4. Ghaleiha A, Ghyasvand M, Mohammadi MR, et al. Galantamine efficacy and tolerability as an augmentative therapy in autistic children: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial. J Psychopharmacol. 2014;28(7):677-685.
  5. Ghaleiha A, Ghyasvand M, Mohammadi MR, et al. Galantamine efficacy and tolerability as an augmentative therapy in autistic children: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial. J Psychopharmacol. 2014;28(7):677-685.
  6. Hertzman M. Galantamine in the treatment of adult autism: a report of three clinical cases. Int J Psychiatry Med. 2003;33(4):395-398.