Alpha GPC – podnieś poziom acetylocholiny i popraw pracę mózgu
Opublikowano: 14 stycznia 2023, 04:41Alpha-GPC (alfa-glicerylofosforylocholina, alfosceran choliny) to dosyć znany i popularny suplement, który jest źródłem choliny, zaliczanej niegdyś do witamin z grupy B (dzisiaj już wiemy, że nasze ciało w niewielkiej ilości wytwarza cholinę, dlatego nie jest już ona zaliczana do grona witamin). Standardowa wersja choliny, która występuje na przykład w jajkach czy mięsie, wspiera przede wszystkim działanie wątroby, a w niewielkim stopniu wpływa na układ nerwowy. Podobnie wygląda sytuacja z suplementacją choliny (np. w postaci dwuwinianu) – będzie ona używana przede wszystkim dla wsparcia różnych narządów w ciele, głównie wątroby, a w bardzo znikomym stopniu wpłynie na układ nerwowy.
Ale dlaczego ma to znaczenie? Ponieważ cholina pełni funkcję prekursora dla jednego z najważniejszych neuroprzekaźników organizmu – acetylocholiny i stanowi niezbędny element budulcowy dla tego neurotransmitera. Acetylocholina jest związana przede wszystkim ze skurczem mięśni, ale także z nauką, koncentracją i ogólnie pracą mózgu. I tutaj do gry wchodzi właśnie Alpha-GPC – jest najlepiej przyswajalna forma choliny (występuje naturalnie w tkance nerwowej), która wpływa na układ nerwowy (bierze udział w syntezie fosfolipidów, będących ważnym składnikiem błon komórkowych, warunkującym ich integralność oraz efektywne przekazywanie impulsów nerwowych) i może podnosić poziom acetylocholiny, co przekłada się na skupienie, koncentrację, lepsze zapamiętywanie, ale także na lepsze działanie mięśni (przede wszystkim na siłę ekspozywną).
W tym artykułu opiszę działanie i zastosowanie Alpha-GPC, wyjaśnię, w jakim stopniu wspiera funkcjonowanie mózgu, przedstawię, jak stosować ją w praktyce oraz czego można się po suplementacji spodziewać. Wyjaśnię też różnicę CDP cholina vs Alpha-GPC oraz jak Alpha-GPC może współdziałać z hupercyną A.
Alpha GPC – co to jest?
Alpha-GPC to alfosceran choliny, czyli jedna z wersji choliny, o której wspominałem. Cholina występują w różnych wersjach suplementów, najczęściej dla ogólnego zdrowia stosuje się dwuwinian choliny, który jednak praktycznie nie wpływa na syntezę acetylocholiny, oraz poprawę mózgu. Pod tym względem stosuje się Alpha-GPC oraz CDP cholinę, ponieważ mają one realny wpływ na układ nerwowy. CDP cholina zawiera w sobie także cytydynę, która jest prekursorem urydyny, dlatego też może ona działać regenerująco na układ nerwowy. Z kolei Alpha-GPC konwertuje co acetylocholiny, ale także do 1-fosforanu-glicerylu, co z kolei wpływa korzystnie na membrany komórkowe. Dlatego też Alpha-GPC może mieć działanie ochronne na nasze „ściany komórkowe”.
Alpha-GPC jest środkiem, który poprawia pracę mózgu, ale działa także uspokajająco, wyciszająco (aktywuje reakcję odpoczynku, trawienia, w przeciwieństwie do „walcz i uciekaj”). Z kolei CPD cholina jest bardzo pobudzająca, lekko stymulująca.
Tutaj warto jeszcze wspomnieć o hupercynie A, czy też galantaminie. Te środki z kolei hamują rozkład acetylocholiny (poprzez zmniejszanie poziom acetylocholinoesterazy – enzymu rozkładającego acetylocholinę). A więc jest to zupełnie inny mechanizm wpływający na poziom acetylocholiny, jednak łączenie prekursorów acetylocholiny (np. Alpha-GPC) ze środkami, które hamują jej rozkład (np. Hupercyna A) jest bardzo często spotykane w praktyce.
Ponadto Alpha-GPC jest jednym z najlepszych prekursorów acetylocholiny, dlatego też bardzo często jest używana jako dodatek do środków, które mocno wpływają na jej zużycie, np. do racetamów.
Alpha GPC – właściwości
Alpha-GPC ma przede wszystkim wpływać na poziom acetylocholiny, ale także na błony komórkowe i te efekty są bardzo dobrze udokumentowane. Jednak oprócz tego bardzo często wspomina się o jej wpływie na hormony, w tym na testosteron oraz hormon wzrostu.
Alpha-GPC nie ma żadnego udokumentowanego wpływu na poziom testosteronu.
Alpha-GPC ma zdolność do zwiększania wydzielania hormonu wzrostu (krótki, ale znaczący – badania mówią nawet skoku produkcji o 200%, przy czym trwał zaledwie 60 minut, a po 2 godzinach wracał do normy. Zdecydowanie ciężko opiniować, by taka krótka stymulacja hormonu wzrostu miała jakikolwiek wpływ na sylwetkę, odchudzanie, zdrowie itp.).
Alpha GPC – działanie, czyli czego się spodziewać
Alpha-GPC jest najlepiej przebadana u osób starszych, jest ona także stosowana jako lek w chorobie Alzheimera i demencji (Gliatilin), ponieważ to właśnie spadek poziomu acetylocholiny z wiekiem jest mocno powiązany z gorszą pracą mózgu, demencją, ale także w dużym stopniu wpływa ona na kontrolę naszych mięśni. Dlatego też wraz z wiekiem występują problemy z poruszaniu się, ale także objawy zaburzeń układu pokarmowego – ponieważ acetylocholina jest jednym z neurotransmiterów, który ma ważny wpływ na całe trawienie.
Te mechanizmy same w sobie mówią nam o potencjalnym zastosowaniu u osób młodych i zdrowych, jednak Alpha-GPC przeważnie nie daje spektakularnych efektów, co opiszę szerzej w opiniach użytkowników. Wpływa jednak pozytywnie na pracę mózgu. W niewielkim stopniu może poprawić pamięć, zwiększyć koncentrację, utrzymać jasność umysłu, wspomóc zdolność mózgu do logicznego myślenia. W jakimś stopniu też poprawia funkcje poznawcze. Efektem systematycznej suplementacji będzie także poprawa funkcji kognitywnych.
Jednak z badań naukowych jej najciekawszym zastosowaniem jest wpływ na efekty sportowe, ponieważ Alpha-GPC może podnosić moc wyjściową w ćwiczeniach, co może być naprawdę przydatne w niektórych sportach. Zapewne jest to związane z poziomem acetylocholiny, która – jak wspominałem – odpowiada także za skurcze mięśni. Obecnie brak badań nad wpływem Alpha-GPC na inne efekty sportowe, takie jak wytrzymałość itd.
Alpha GPC – możliwe skutki uboczne
Ogólnie doraźne przedawkowanie Alpha-GPC raczej się nie zdarza, i jest ona uważana za bardzo bezpieczną substancję, jednak najnowsze badania wykazują, że bardzo długotrwała suplementacja Alpha-GPC może zwiększać ryzyko udaru (w badaniu stosowano Alpha-GPC przez 12 miesięcy). Co ciekawe Alpha-GPC można także stosować w celach neuroprotekcyjnych po przebytym udarze, ale na tę chwilę nie polecam suplementacji długotrwałej.
Alpha GPC dawkowanie – czyli stosowanie w praktyce
Jak brać Alpha-GPC? Akurat w tym wypadku mamy dosyć mocno przebadane stosowane dawki i zaleca się stosować od 300 do 600mg Alpha-GPC w celu poprawy efektów treningowych, a w celach nootropowych (poprawy pracy mózgu) zalecana dawka to 1200mg, najlepiej podzielone na 3 dawki. Nie trzeba stosować Alpha-GPC z posiłkiem. Zaleca się nie przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.
Oczywiście środek ten nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety oraz zdrowego trybu życia.
Często Alpha-GPC stosuje się z innymi suplementami, wspominałem już o hupercynie A, ale także racetamach, czasami łączy się ją z adaptogenami, np. ashwagandha i bacopą monnieri czy gotu kolą, jednak na początek zalecam sprawdzić działanie samej Alpha-GPC.
Alpha GPC – opinie użytkowników
Alpha-GPC jest fajnym, stosunkowo bezpiecznym środkiem nootropowym na początek. Część osób odczuwa jej działanie, jednak zapewne najbardziej dotyczy to osób z niskim poziomem choliny oraz acetylocholiny. Jednak bardzo często jest ona stosowana jako uzupełnienie choliny do innych środków, ale także dla poprawy efektów sportowych. Może też okazać się pomocna osobom podejmującym wzmożony wysiłek intelektualny, potrzebującym zachowania długotrwałej koncentracji i szukających sposobu na usprawnienie własnych procesów myślowych.
Źródła:
- Ziegenfuss T, Landis J, Hofheins J. Acute supplementation with alpha-glycerylphosphorylcholine augments growth hormone response to, and peak force production during, resistance exercise. J Int Soc Sports Nutr. 2008 Sep 17;5(Suppl 1):P15. doi: 10.1186/1550-2783-5-S1-P15. PMCID: PMC3313098.
- De Jesus Moreno Moreno M. Cognitive improvement in mild to moderate Alzheimer’s dementia after treatment with the acetylcholine precursor choline alfoscerate: a multicenter, double-blind, randomized, placebo-controlled trial. Clin Ther. 2003;25(1):178-193.
- Kawamura T, Okubo T, Sato K, et al. Glycerophosphocholine enhances growth hormone secretion and fat oxidation in young adults. Nutrition. 2012;28(11-12):1122-1126.