string(1) "2"

Suplementy na regenerację układu nerwowego

Opublikowano: 21 grudnia 2023, 09:25
układ nerwowy suplementy

Układ nerwowy to jeden z najważniejszych elementów, który zarządza całym naszym życiem. Układ nerwowy odpowiada za ruchy wolicjonalne – np. ruchy ręką, ale także te nieświadome, kontrolowane niezależnie od nas – na przykład akcja serca, przyspieszony oddech w obliczu stresu, ale także analizę naszego zewnętrznego środowiska.
Prawidłowo funkcjonujący układ nerwowy przekłada się na dobre samopoczucie, kontrolowaną reakcję na stres, odpowiednią pracę mózgu, ale także dobre wyniki sportowe. 

Nadmiar stresu, niedobory snu czy nawet ciężkie trening powodują obciążenie układu nerwowego i mogę przekładać się na nasze zdrowie i samopoczucie.

W tym artykule opiszę suplementy na regenerację rozwalonego układu nerwowego.

Co na układ nerwowy?

Zanim jednak przejdziemy do suplementacji, warto wspomnieć, że styl życia i cały Biohacking to podstawa prawidłowo funkcjonującego układu nerwowego. Jeżeli się nie wysypiasz, masz dużo stresu, jak i ciężko trenujesz, a do tego źle się odżywiasz, to Twój układ nerwowy nie będzie funkcjonował odpowiednio i wtedy powinieneś zadbać o te podstawy, żeby go wzmocnić. W kontekście układu nerwowego suplementacja będzie jednak świetnym dodatkiem, który warto stosować, szczególnie jeżeli cierpisz na pogorszone samopoczucie. 

CDP cholina

Pierwszym suplementem na układ nerwowy, który omówię, będzie CDP cholina, co do której istnieje wiele zastosowań. CDP cholina, nazywana także cytykoliną, to jedna z wersji choliny, która oprócz poprawy pracy mózgu i wsparcia koncentracji, powoduje wzmocnienie układu nerwowego. Za to działanie odpowiada sama cholina, która wspiera poziom acetylocholiny w układzie nerwowym – kluczowego neuroprzekaźnika nie tylko dla pracy mózgu, ale także kontroli skurczy mięśni, działania układu nerwowego i ogólnego wyciszenia. Odpowiedni poziom acetylocholiny reguluje także ciśnienie krwi, skurcze mięśni serca, perystaltykę jelit oraz pobudza funkcje wydzielnicze gruczołów.

Cytydyna, która jest elementem CDP choliny, w ciele konwertuje do urydyny, która wzmacnia błony komórkowe oraz wspiera tworzenie nowych połączeń synaptycznych. Dodatkowo urydyna podnosi poziom NGF (czynnik wzrostu nerwów), a w połączeniu z DHA (jednym z kwasów tłuszczowych omega-3) wspiera regenerację układu nerwowego. 

Omega-3 

Wzmocnić system nerwowy możemy także poprzez suplementację kwasów tłuszczowych omega-3, w szczególności EPA (kwas eikozapentaenowy) oraz DHA (kwas dokozaheksaenowy), o czym wspominałem powyżej. 

Kwasy tłuszczowe omega-3 to jeden z kluczowych elementów dla samego rozwoju układu nerwowego, dlatego też dzieci, ale także matka w ciąży powinna zwrócić szczególną uwagę na ich spożycie. 

Ostatnie lata to wysyp badań nad szerokim zastosowaniem omega-3 oraz coraz więcej korzyści wynikających z suplementacji. Od dawna wiemy, że omega-3, a w szczególności EPA zmniejsza stany zapalne w ciele, ale od niedawna wiemy także, że wspierają one także nastrój i mogą mieć zastosowanie w depresji. 

Poprzez wpływ na płynność błon komórkowych, także w układzie nerwowym, omega-3 wspierają przesyłanie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi (neuronami), przez co jest to świetny suplement diety na nerwy.

Dodatkowo omega-3 praktycznie nie ma żadnych skutków ubocznych, poza ewentualnym zmniejszaniem krzepliwości krwi w większych dawkach – dlatego jeżeli masz problemy z krzepliwością krwi lub stosujesz leki rozrzedzające krew, suplementację omega-3 skonsultuj ze specjalistą. 

Witamina B12

Jeżeli chcemy wspomóc układ nerwowy, bardzo często myślimy o witaminach z grupy B, jak i o witaminie B12. 

Witamina B12 jest niezbędna do tworzenia otoczki mielinowej, która chroni neurony, a także do produkcji wielu neuroprzekaźników. Długotrwałe niedobory witaminy B12, które mogą być spowodowane przez zaburzenia w jej wchłanianiu, ale także przez diety eliminacyjne bez odpowiedniej suplementacji (dieta wegańska nie zapewnia w ogóle witaminy B12) powodują uszkodzenia i nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a objawy jej niedoboru mogą być naprawdę szerokie:

  • parestezje palców dłoni i stóp;
  • pogorszony nastrój, objawy depresyjne;
  • zaburzenia odczuwania temperatury i dotyku;
  • osłabienie mięśni lub wzrost napięcia mięśni;
  • pogorszenie wzroku, które z czasem może prowadzić nawet do ślepoty.

Warto zaznaczyć, że w naszym ciele znajdują się zapasy witaminy B12, które zapewniają odpowiednie jej stężenie przez lata. Dlatego też do niedoborów witaminy B12 doprowadzają długotrwałe niskie jej spożycie, lub tez choroby takie jak celiakia, czy choroba Addisona-Biermera, które zaburzają jej wchłanianie.

Witamina B12 to kobalamina, która w suplementach występuje w różnych formach – cyjanokobalamina, metylokobalamina, adenozylokobalamina oraz hydroksykobalamina. Te dwie ostatnie formy są rzadko spotykane i słabiej przebadane, w suplementacji poleca się stosować cyjanokobalaminę, która jest najbardziej stabilna lub metylokobalaminę, która wspiera metylację. 

witamina b12

Jak wzmocnić układ nerwowy?

Układ nerwowy wzmacniamy – podobnie jak mięśnie – poprzez trenowanie go, a następnie przez regenerację. Dlatego umiarkowany stres, ale także trening fizyczny, czy ekspozycja na zimno to dobre metody wzmacniania układu nerwowego pod warunkiem, że jesteśmy w stanie zadbać o jego regenerację. 

Sen, odpowiednia dieta i uzupełnianie niedoborów to podstawowe metody regeneracji układu nerwowego, podobnie jak cały Biohacking. 

Jakie witaminy na układ nerwowy?

Czym jeszcze możemy wzmocnić system nerwowy? Tak naprawdę niedobory wielu witamin i składników mineralnych mogą wpływać na układ nerwowy – witamina A, C, a w szczególności witaminy z grupy są kluczowe dla jego prawidłowego funkcjonowania.

Jednak niedobory witaminy C czy też witaminy A nie są tak powszechne, dlatego ich suplementacja raczej nie jest wskazana dla wsparcia układu nerwowego. Z kolei częściej spotykamy się z niedoborem witaminy B12, a także pozostałych witamin z grupy B, dlatego też suplementacja dobrym B-complexem może być świetnym wsparcie układu nerwowego.

 

Źródła

  1. Wysoczański T, Sokoła-Wysoczańska E, Pękala J, et al. Omega-3 fatty acids and their role in central nervous system – a review. Curr Med Chem. 2016;23(8):816-831.
  2. Jacob E, Herbert V. Vitamin b12 and the nervous system. In: Biochemistry of Brain. Elsevier; 1980:127-142.
  3. Mine Serin H. Neurological symptoms of vitamin b12 deficiency: analysis of pediatric patients. ACC. Published online 2019.
  4. Calderón‐Ospina CA, Nava‐Mesa MO. B Vitamins in the nervous system: Current knowledge of the biochemical modes of action and synergies of thiamine, pyridoxine, and cobalamin. CNS Neurosci Ther. 2020;26(1):5-13.
  5. Nakahama H, Yamamoto M, Sakurada S, Shima K. Effects of cytidine diphosphate choline on the nervous system in cats. Experimental Neurology. 1974;45(2):220-227.
  6. Arenth PM, Russell KC, Ricker JH, Zafonte RD. CDP-choline as a biological supplement during neurorecovery: a focused review. PM R. 2011;3(6 Suppl 1):S123-131.
  7. Yasuhara M, Naito H. Characteristic actions of CDP-choline on the central nervous system. Curr Ther Res Clin Exp. 1974;16(4):346-374.
  8. Zhou L, Xiong JY, Chai YQ, et al. Possible antidepressant mechanisms of omega-3 polyunsaturated fatty acids acting on the central nervous system. Front Psychiatry. 2022;13:933704.
  9. Siegert E, Paul F, Rothe M, Weylandt KH. The effect of omega-3 fatty acids on central nervous system remyelination in fat-1 mice. BMC Neurosci. 2017;18(1):19.
  10. Dyall SC, Michael-Titus AT. Neurological benefits of omega-3 fatty acids. Neuromolecular Med. 2008;10(4):219-235.