Recenzja zegarka Garmin Fenix 7- najlepszy smartwatch dla sportowego biohakera
Opublikowano: 21 lutego 2023, 13:37Garmin Fenix 7 to topowy model zegarka z firmy Garmin o wygórowanej cenie. Występuję w wielu różnych wersjach, rozmiarach, kolorach, a to co go wyróżnia to ogromna liczba dostępnych funkcji i pomiarów, nieporównywalna z żadnym innym zegarkiem.
Sam Jestem użytkownikiem zegarka Garmin Fenix 7 i testuję go od ponad miesiąca. Wcześniej korzystałem z Polar Vantage M, który średnio spełniał moje oczekiwania, ponieważ był bardzo ubogi w dostępne funkcje.
Czym kierowałem się przy wyborze zegarka?
Gdy podjąłem decyzję o zmianie zegarka około trzy miesiące temu, dokładnie przeanalizowałem wszystkie dostępne smartwatche na rynku, głównie pod kątem biohackingu. I to jest kluczowa kwestia, ponieważ w żadnym wypadku nie patrzyłem na tak zwane funkcje „smart”, czyli na przykład odpisywanie na wiadomości, płacenie zegarkiem (które akurat jest dostępne w Garminie), sterowanie muzyką, czy inne funkcje, które dla wielu osób mogą być przydatne, a ja z nich w ogóle nie korzystam i nie zwracam na nie uwagi. Dlatego też w tej recenzji nie będę w ogóle omawiał funkcji smart w zegarku Garmin Fenix 7.
Gdy rozpocząłem swoje badania, okazało się, że Fenix 7 ma największe możliwości pomiarów zdrowia i sportu z wszystkich zegarków dostępnych na rynku.
Oczywiście, standardowo mierzy on sen, tętno, HRV, czyli obciążenie stresem, ale oprócz tego ma wiele unikalnych funkcji, niedostępnych w żadnych innych zegarkach.
Pierwsza kwestia, która zwróciła moją uwagę to Body Battery, czyli tak naprawdę poziom regeneracji i obciążenia organizmu stresem. Składowe, które oceniają poziom wyczerpania i naładowania baterii w naszym ciele to oczywiście stres, zmienność tętna (HRV), czy aktywność fizyczna. Okazuje się, że Body Battery naprawdę dokładnie jest w stanie określić, jak dobrze się regenerujemy i jak mocno jesteśmy obciążeni stresem.
Body baterry – bateria Twojego ciała
Body Battery jest określany liczbowo, od zera do 100 i zauważyłem, że przy dobrym długim śnie bateria regeneruje się do stu procent, a w przypadku snu krótkiego, lub też słabej jakości, regeneracja jest znacznie pogorszona. Jeżeli mam dzień z dużą aktywnością fizyczną, czy też dużą ilością pracy, to pod koniec dnia ta bateria sięga zaledwie kilku jednostek. I co najciekawsze, im niższy poziom Body Battery, tym bardziej zmęczony czuje się wieczorem. Wiele osób na pewno uzna to za efekt nocebo, czyli zmęczenie powodowane odczytami z zegarka, jednak jako biohacker testowałem wiele różnych kwestii, które wpływają na obciążenie stresem i na moje samopoczucie.
Przykładowo najczęstsze czynniki, o których bardzo często mówię to późna kolacja, która mocno zaburza regenerację i ładowanie baterii, nie wspominając już o alkoholu. Dodatkowo po bardzo ciężkim treningu regeneracja znacznie się wydłuża.
A odnośnie do regeneracji, Garmin przewiduje, ile czasu potrzebujemy, by zregenerować się po danym treningu. Jeżeli trening jest naprawdę intensywny, to ta regeneracja może zająć nawet kilka dni. Z kolei, jeżeli trening nie jest specjalnie stresujący, to Garmin określa czas regeneracji na kilka godzin lub nawet na zero, czyli regeneracja nie jest wcale wymagana. Przykładem takiego „treningu” będzie zwykły spacer czy rekreacyjna jazda na rowerze. . Tutaj ponownie zauważyłem, że te czynniki są bardzo wartościowe.
Wydolność, pułap tlenowy (VO2max), aspekty treningowe
W kontekście obciążenia treningami Garmin mierzy wiele czynników związanych z obciążeniem tlenowym, wydolnościowym, gotowością do treningu, ale także VO2max, czyli tak naprawdę wydolność. I ten ostatni pomiar był dla mnie szczególnie istotny, ponieważ wysokie VO2max jest związane ze zdecydowanie mniejszym ryzykiem śmierci z dowolnej przyczyny. Wiele zegarków mierzy poziom VO2max, jednak na podstawie wielu recenzji i porównań tylko Garmin jest w tym naprawdę dokładny.
Dla uproszczenia VO2max jest wyrażane w jednostkach od jednego do około 80 i (wyniki poniżej 20 są bardzo słabe, dotyczą osób kompletnie niewytrenowanych, powyżej wchodzimy w zakres najlepszych wyników w historii). W przypadku porównania Garmina z badaniem w specjalnym laboratorium do pomiaru VO2max wynik jest odchylony o maksymalnie jedną jednostkę (np. zamiast 50 może on pokazać 49, czy 51). Z kolei w innych zegarkach widziałem błąd pomiarowy rzędu 20 jednostek, czyli wynik jest totalnie niemiarodajny (np. 30 zamiast 50).
Tak jak wspomniałem, mierzenie poziomu VO2max było dla mnie jednym z kluczowych czynników przy wyborze tego zegarka.
I jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, o której muszę wspomnieć to bateria. Garmin Fenix 7 wersji Solar wytrzymuje przy ciężkim obciążeniu, czyli praktycznie codziennych treningach około 10-14 dni. Jeżeli włączymy do tego oszczędzanie baterii, mniej treningów, treningi bez GPS, czy też częste wystawianie się na światło słoneczne, to bateria może wytrzymać nawet ponad 3 tygodnie. Dla mnie był to zdecydowanie istotny czynnik wpływający na zakup Garmin Fenix 7. Opis różnych wersji zegarka Garmin Fenix 7 znajdziesz w dalszej części artykułu.
Inną ważną dla mnie kwestią był ekran dotykowy w połączeniu z fizycznymi przyciskami. Uważam, że takie połączenie jest zdecydowanie najwygodniejsze i najbardziej praktyczne. Korzystałem z zegarków z samymi przyciskami i pewne funkcje, np. przesuwanie po mapie, wykresach itp. jest utrudnione. Z kolei przy ekranie dotykowym bez żadnych przycisków często brakuje precyzji, a niestety dotyk może się zawiesić.
Czy warto kupić Garmin Fenix 7?
Odpowiedź na to pytanie zapewne zależy od Twojego celu oraz budżetu. Garmin Fenix 7 jest zegarkiem typowo do uprawiania sportu, w szczególności sportów wytrzymałościowych, a najbardziej do biegania. Ja zdecydowałem się akurat na ten zegarek, ponieważ obecnie naprawdę często i ciężko trenuję, a poprawa wydolności jest jednym z moich kluczowych celów. Jednak jeżeli nie trenujesz regularnie lub też w ogóle nie biegasz czy nie chcesz poprawić swojej wydolności, to prawdopodobnie nie skorzystasz z wielu funkcji tego zegarka.
Dodatkowo muszę to jasno zaznaczyć, że zegarki Garmina są dosyć skomplikowane w obsłudze, ze względu na ilość funkcji, które są w nich zawarte. Dlatego też, jeżeli nie będziesz w stanie poświęcić trochę czasu na poznanie chociaż części dostępnych funkcji, to prawdopodobnie wyciągniesz z tego zegarka naprawdę mało. Jeżeli potrzebujesz prostego Smartwatcha do pomiaru snu i aktywności fizycznej, czy też po prostu do komunikacji, to radziłbym wybrać inną markę, albo chociaż prostszy model od Garmina.
Czym się różni Fenix 7 od 7X?
Garmin Fenix 7 występuje w trzech rozmiarach. 7s jest najmniejszy (tarcza 42mm) i jego bateria trzyma zdecydowanie najkrócej. Fenix 7 jest modelem o standardowym rozmiarze (47mm), a 7 ich jest największy (51mm) i charakteryzuję się zdecydowanie największą baterią (nawet ponad 30 dni).
Wersja 7x ma także wbudowaną specjalną latarkę.
Poza tym nie różnią się one między sobą funkcjami czy oprogramowaniem. Wersja 7x jest oczywiście najdroższa.
Dodatkowo można kupić także Garmina 7 wersji Solar Sapphire, ze specjalnym rodzajem szkła oraz ładowaniem słonecznym. Wpływ ładowania słonecznego na żywotność baterii raczej nie jest szczególnie znaczący, chyba że mamy wersję 7x, czyli tę największą, która ma także największą powierzchnię pierścieni solarnych. Jednak mnie przekonała także większa odporność szkła na zarysowania i uderzenia.
Zegarek na pewno warto dobrać do rozmiaru swojego nadgarstka, ponieważ 7x jest naprawdę duży, a wersja 7s świetnie sprawdzi się u kobiet lub mężczyzn z mniejszymi nadgarstkami.
Oprócz tego dostępny jest także Garmin Epix 2. Jest to zegarek tego samego rozmiaru i o tych samych funkcjach co Garmin Fenix 7, jednak ma on specjalny ekran AMOLED, który jest zdecydowanie bardziej wyraźny i jaśniejszy. Ten ekran ma oczywiście swoją wadę – jego bateria wytrzymuje znacznie krócej – około 5-6 dni. Pod kątem wyboru między Epix a Fenix należy rozważyć co jest dla nas ważniejsze – ładniejszy ekran czy dłuższa praca baterii.
Jakie funkcje ma zegarek Garmin Fenix 7?
Tak naprawdę ilość funkcji, którą zawiera w sobie Garmin Fenix 7 i jest przeogromna. Praktycznie żaden inny zegarek na rynku nie ma tylu dostępnych opcji pomiaru, wskazówek, informacji.
Oczywiście mierzy on sen, regenerację, wydolność efekty treningowe, tętno, body baterii VO2max, HRV, kroki, piętra itp. Można także na nim sprawdzić pogodę, godziny wschodu i zachodu słońca, dokładną lokalizację i współrzędne, wysokość nad poziomem morza i wiele innych przydatnych funkcji, gdy na przykład biegamy w terenie.
Oprócz tego do zegarków można wgrać także specjalne mapy naszego obszaru, na przykład Polski czy Europy, dzięki czemu bez dostępu do internetu czy telefonu jesteśmy w stanie dokładnie się zlokalizować.
W zegarkach z serii Garmin Fenix 7 zdecydowanie poprawiono także dokładność GPS, opartego na różnego rodzaju modułach. Dlatego też nawet w miejscu ze słabym zasięgiem raczej nie będziesz miał problemu z dokładną lokalizacją czy określeniem odległości, w szczególności, gdy korzystasz z wgranych map.
A co nowego znajdziemy w Garminie Fenix 7? Z nowych funkcji, o których warto wspomnieć, mamy dostępność tak zwanego Jetlag Adviser, który pomoże nam się dostosować do nowej strefy czasowej przy dalekiej podróży. Działa on na podstawie wpisaniu daty wylotu do naszego miejsca docelowego, jak i powrotu. Na podstawie tych danych zegarek będzie nam mówił, kiedy powinniśmy trenować, a kiedy unikać ciężkich treningów, o której należy się położyć spać czy też, kiedy unikać kofeiny i światła słonecznego. Te wskazówki są naprawdę świetne i oparte na badaniach naukowych i zdecydowanie mogą pomóc dostosować do nowych stref czasowych.
Oprócz tego Garmin mierzy tak zwaną Staminę podczas biegania, co można określić jako „bak paliwa” naszych mięśni. Im dłużej biegasz, tym mniej staminy ci zostaje, co może pomóc określić długość Twojego biegu (stamina działa tylko w treningach biegowych, także na bieżni).
Kolejną nowością dostępną w treningu siłowym jest określanie ćwiczeń, które wykonujesz. Wystarczy, że w zegarku włączysz trening siłowy i przed rozpoczęciem i po zakończeniu serii wciśniesz odpowiedni przycisk. Na podstawie ruchów nadgarstkiem zegarek jest w stanie określić jakie ćwiczenia wykonujesz. Jednak będzie to dokładne jedynie w ćwiczeniach górnej części ciała, w przypadku ćwiczeń na nogi dokładność jest znikoma. Jednak jeżeli potem w aplikacji będziesz te ćwiczenia modyfikował, to może to służyć jako potencjalny dzienniczek treningowy.
Zegarki marki Garmin współpracują także z ogromną gamą różnych dodatkowych akcesoriów – zarówno do jazdy na rowerze, biegania, mierzenia tętna, a nawet śledzenia psa na spacerze. Przykładowo bez problemu podłączymy do niego opaskę polar H10 do pomiaru tętna (tak naprawdę zegarek sam ją wyszuka, jeżeli włączymy ją podczas treningu, czym byłem zaskoczony. W przypadku Polara musiałem te urządzenia łączyć ręczenie).
Jaka jest cena zegarka Garmin Fenix 7?
Cena Garmina Fenix 7 jest niestety dosyć wysoka. Zaczyna się tak naprawdę od około 2500 zł za wersję 7s, z kolei najdroższe wersje zegarka 7x z metalową czy skórzaną bransoletą w wersji solarnej to koszt ponad 5000 zł.
Garmin Fenix 7 opinie
Garmin Fenix 7 ma świetne opinie wśród osób ciężko trenujących, w szczególności tych uprawiających biegi, czy też inne sporty wytrzymałościowe. Wielu amatorów oraz biohackerów także może być zadowolony z tego zegarka (ja jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jego możliwościami, jednak poświęcam dużo danych na analizę danych, a dodatkowo na naukę jego obsługi, np. ustawiam specjalne pola pomiarowe do każdego ze sportów, który uprawiam).
Jednak osoby niezaznajomione ogólnie ze smartwatchami oraz z różnego rodzaju pomiarami czy też funkcjami dostępnymi w Garminie prawdopodobnie albo nie wykorzystają jego potencjału, albo będą niezadowolone z powodu zbyt dużego poziomu skomplikowania tego zegarka.
Dlatego też, zanim się na niego zdecydujesz, warto określić czy potrzebujesz tak skomplikowanej zegarka, czy zadowolisz się prostszymi modelami.