Hupercyna a – w bezpieczny sposób popraw pracę mózgu
Opublikowano: 15 stycznia 2023, 22:53Hupercyna a to dosyć znany nootropik, czyli substancja, która w bezpieczny sposób poprawia pracę mózgu. Pochodzi ona z rośliny – widłaka goździstego. Jej działanie jest dosyć nietypowe na tle innych nootropików, ponieważ działa ona przede wszystkim poprzez hamowanie enzymu, jakim jest cholinoesteraza. Cholinoesteraza rozkłada acetylocholinę, która jest neurotransmiterem związanym z nauką, pamięcią, koncentracją i skurczem mięśni. Czyli – wyjaśniając to w prostych słowach – hupercyna powoduje, że acetylocholina jest wolniej rozkładana, co może przełożyć się na lepszą pracę mózgu, pamięć itd. Jednak trzeba zaznaczyć, że hupercyna nie jest szczególnie mocnym i odczuwalnym środkiem, ale bardzo dobrze nadaje się na początek zabawy z nootropikami, by sprawdzić jak reagujemy i czego możemy się spodziewać.
W poniższym artykule opiszę działanie i właściwości hupercyny, jej stosowanie w praktyce (jedno z opisanych zastosowań jest mało znane) oraz potencjalne skutki uboczne.
Hupercyna A – właściwości
Działanie hupercyny A opiera się przede wszystkim na hamowaniu rozkładu acetylocholiny, co przekłada się na lepszą pracę mózgu, koncentrację i ogólną poprawę funkcji kognitywnych. Inhibitory acetylocholinoesterazy stosowane są przede wszystkim u osób starszych, w chorobie alzheimera czy demencji. I tutaj dobre badania jak i zastosowanie ma właśnie hupercyna a, czy też galantamina (bardzo podobny mechanizm działania). Jednak czy sprawdzi się ona u osób bez zaburzeń pracy mózgu? Okazuje się, że tak, co wykazano na nastoletnich uczniach.
Oprócz samej poprawy pracy mózgu i działania nootropowego hupercyna działa także neuroprotekcyjnie (chroni mózg przed różnego rodzaju uszkodzeniami), może także stymulować neurogenezę, czyli wzrost nowych komórek w mózgu, w szczególności w hipokampie – obszarze odpowiedzialnym za pamięć. W badaniach na zwierzętach wykazano także ochronne właściwości hupercyny w przypadku infekcji (sepsy). Wydaje się, że hupercyna działa po prostu ochronnie na mózg.
Częste pytanie dotyczy także zastosowania hupercyny w pogorszeniu nastroju, a konkretnie w depresji. Sama w sobie nie ma działania poprawiającego nastrój, wydaje się także, że nie wpływa na poziom serotoniny, ale w niewielkim stopniu może podnosić poziom dopaminy i adrenaliny. Jednak w jednym badaniu wykazano, że poprawia ona funkcje kognitywne, które zostały pogorszone właśnie w związku z depresją.
Czy hupercyna A działa?
Tak jak wspomniałem na początku, hupercyna jest naprawdę łagodnym nootropikiem, jednak badania na ludziach wykazały, że jest ona skuteczna. Zapewne jej działanie będzie zależne od naszych indywidualnych predyspozycji – tego, ile acetylocholiny mamy naturalnie, oraz jak nasilone jest u nas działanie acetylocholinoesterazy.
Efektów, których możemy się spodziewać przy stosowaniu hupercyny A to lekko poprawione skupienie, lepsze zapamiętywanie informacji, ale także lepsza pamięć robocza. Zapewne doraźnie nie odczujemy efektów neuroprotekcyjnych, ale to coś, co z czasem może zaprocentować.
Jest jeszcze jeden efekt, który mają suplementy hamujące acetylocholinoesterazę (nie tylko hupercyna A). Mianowicie powodują świadome sny. Zastosowanie hupercyny A przed snem powoduje znaczne zwiększenie wyrazistości snów – do tego stopnia, że sny bywają nieprzyjemne, a my w nocy wybudzamy się wielokrotnie (osobiście testowałem, efekt jest nieprawdopodobny. Co ciekawe efektu nootropowego przy stosowaniu hupercyny A w ciągu dnia nie odczułem).
Hupercyna A – dawkowanie, czyli jak stosować w praktyce
Dawki hupercyny A stosowane w celu poprawy pracy mózgu są naprawdę niewielkie i wynoszą 50-200mcg, przeważnie stosowane w jednej dawce dziennej. Hupercyna A działa dosyć szybko – efekt może być odczuwalny już po 15 minutach, jednak utrzymuje się ona w organizmie dosyć długo (okres półtrwania to około 14 godzin – po 14 godzinach mamy w ciele jeszcze połowę zastosowanej dawki. Co ciekawe inne badania wykazały znacznie krótszy okres półtrwania – jedynie około 5 godzin, dlatego też potrzebujemy więcej badań nad jej farmakokinetyką). Dlatego też poleca się ją stosować raz dziennie, w pierwszej części dnia. Jeżeli nie chcemy efektu wyrazistych snów – nie powinniśmy stosować jej popołudniu. Nie trzeba stosować jej z posiłkiem.
Zaleca się także przerwy w stosowaniu hupercyny A z powoduj na jej długi okres półtrwania – jeden cykl powinien trwać 2-4 tygodnie, po czym warto zrobić około 2 tygodnie przerwy. Można także stosować ją doraźnie.
Hupercyna A- przeciwwskazania do stosowania
Hupercyna A wydaje się naprawdę bezpiecznym środkiem. Oczywiście nie należy jej stosować w ciąży czy podczas karmienia piersią, a stosowanie w chorobach chronicznych czy z lekami należy omówić ze specjalistą.
Bardzo sporadycznie mogą wystąpić skutki uboczne stosowanie hupercyny a, które są związane z nadmiarem acetylocholiny – zawroty głowy, zaburzenia układu pokarmowego, mdłości, bóle głowy czy wzrost tętna. Jednak naprawdę ciężko jest doprowadzić do wysokiego poziomu acetylocholiny poprzez stosowanie jedynie hupercyny A.
Hupercyna A – opinie po zastosowaniu
Część użytkowników odczuwa działanie hupercyny – lepsze skupienie, poprawa funkcji kognitywnych, jednak część użytkowników nie odczuwa żadnego efektu. Wszystko zależy od naszego doświadczenia z nootropikami oraz indywidualnych predyspozycji.
Jednak warto zaznaczyć, że bardzo rzadko powoduje ona skutki uboczne i jest bardzo dobrze tolerowana.
Hupercyna A – cena
Hupercyna jest suplementem o dosyć standardowej cenie, a wśród nootropików można ją nawet uznać za tanią. Opakowanie wystarczające na 3 miesiące suplementacji (nie licząc przerw) kosztuje około 50zł.
Podsumowanie
Hupercyna A to naprawdę bezpieczny i w miarę skuteczny nootropik, który śmiało można polecić osobom, które zaczynają swoją przygodę z nootropikami. Nie należy spodziewać się po niej cudownych efektów, jednak ze względu na swoje działanie neuroprotekcyjne – jest bardzo fajnym suplementem stosowanym dla ogólnego zdrowia mózgu.
Źródła:
- Zangara A. The psychopharmacology of huperzine A: an alkaloid with cognitive enhancing and neuroprotective properties of interest in the treatment of Alzheimer’s disease. Pharmacology Biochemistry and Behavior. 2003;75(3):675-686.
- Zhang HY, Tang XC. Neuroprotective effects of huperzine A: new therapeutic targets for neurodegenerative disease. Trends Pharmacol Sci. 2006;27(12):619-625.
- Sun QQ, Xu SS, Pan JL, Guo HM, Cao WQ. Huperzine-A capsules enhance memory and learning performance in 34 pairs of matched adolescent students. Zhongguo Yao Li Xue Bao. 1999;20(7):601-603.
- Zheng W, Xiang YQ, Ungvari GS, et al. Huperzine A for treatment of cognitive impairment in major depressive disorder: a systematic review of randomized controlled trials. Shanghai Arch Psychiatry. 2016;28(2):64-71.
- Zangara A. The psychopharmacology of huperzine A: an alkaloid with cognitive enhancing and neuroprotective properties of interest in the treatment of Alzheimer’s disease. Pharmacol Biochem Behav. 2003;75(3):675-686.