string(1) "2"

Mata z kolcami do akupresury – działanie, efekty, jak używać i którą wybrać

Opublikowano: 09 stycznia 2023, 15:31
mata do akupresury

Maty z kolcami, która stosowane są do domowego masażu i relaksu stają się coraz bardziej popularne. Wiele osób stosuje takie rozwiązanie, szczególnie jeżeli jest aktywna fizycznie, ma ciało „pospinane” czy też występują dolegliwości bólowe. Można ją także wpisać w biohacking. W tym artykule opiszemy jak korzystać z maty do akupresury oraz jakie ma zalety i wady. 

Właściwości i działanie maty do akupresury

Mata akupresurowa – jak sama nazwa wskazuje – imituje w pewnym stopniu działanie akupresury, czyli leczenia poprzez dotyk, ucisk czy opukiwanie konkretnych punktów w ciele. Trzeba zaznaczyć, że akupresura sama w sobie nie ma dobrze udowodnionego działania w badaniach naukowych, jednak ma wielu swoich zwolenników. Podobnie jest z matą do akupresury, jednak możemy z doświadczenia i zachowania organizmu wywnioskować możliwe mechanizmy działania. 

Sama mata do akupresury bardzo często występują razem z poduszką. Zarówno poduszka, jak i mata relaksacyjna pokryte są małymi „kolcami” czy też igłami. Jednak bez obaw – kolce te nie przebiją nam skóry i nie spowodują krwawienia, ponieważ są one bardzo małe. Jednak tych małych igiełek na macie jest rozmieszczonych mnóstwo – w sumie kilka tysięcy! To nam pokazuje jak działa mata do akupresury. Dlatego też ucisk w tak wielu miejscach jednocześnie może powodować lepsze ukrwienie czy rozluźnienie, ponieważ ciężko w innych sposób stymulować w ten sposób praktycznie całe ciało. Ważny jest także nacisk, który w tym wypadku jest wywoływany przez masę naszego własnego ciała. W pewnym stopniu przypomina ona łóżko fakira. Osobie początkującej bardzo ciężko będzie się położyć całym ciałem na macie, ponieważ będzie to bardzo bolesne. Jednak z czasem będziemy w stanie spędzać na niej coraz więcej czasu. 

Mata z igłami będzie działać poprzez bardzo podstawowe mechanizmy pobudzenia ciała, a w szczególności skóry. Dzięki temu mamy lepsze krążenie krwi oraz limfy, co wspiera wymianę substancji metabolicznych, w tym ewentualnych toksyn z organizmu, wspiera to także dotlenienie tkanek. 

Jakie są efekty korzystania z maty do akupunktury?

A więc co daje mata do akupresury? 

– przede wszystkim rozluźnia. Leżąc na macie relaksacyjnej z kolcami czujemy, jak różne napięcia w ciele „puszczają”. Będzie to odczuwalne szczególnie u osób, które mało się ruszają, dużo przebywają w pozycji siedzącej, ale także u osób ciężko trenujących, ponieważ oni mają bardzo często pospinane mięśnie; 

– zmniejszenie odczuwanego bólu, szczególnie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Mata do masażu kręgosłupa będzie silnie oddziaływać przede wszystkim na napięcie w plecach. Pozwoli rozluźnić nasze mięsnie, dzięki czemu możemy odczuć ulgę w bólach pleców. Podobnie zadziała także rozluźnianie pośladków czy tyłu uda. Ból kręgosłupa to jedno z najczęstszych zastosowań maty z kolcami;

– lepsza regeneracja, poprawa przepływu krwi i limfy. Dzięki pobudzeniu skóry i krążenia mata rehabilitacyjna z kolcami może wspierać regenerację i usuwanie produktów przemiany materii. Dzięki temu możemy lepiej i szybciej się regenerować, co może także wpłynąć na odczuwane DOMSy, czyli opóźnioną bolesność mięśniową (potocznie nazywaną zakwasami); 

– poprawa jakości snu. Dzięki powyższym właściwościom stosowanie maty z kolcami do masażu może poprawiać jakość snu jak i ułatwiać samo zasypianie. W celu poprawy snu polecamy także kołdrę obciążeniową

Jak widać zastosowanie maty do akupresury jest dosyć szerokie. 

Czasami wspomina się także o dodatkowym zastosowaniu:

– mata do akupresury na cellulit. Ciężko powiedzieć, czy stosowanie maty leczniczej w jakimś stopniu pomoże na tzw. „skórkę pomarańczową”, ale pobudzenie przepływu krwi i limfy może być korzystne; 

– mata do akupresury a nadciśnienie. Samą akupresurę często stosuje się w celu zmniejszenia ciśnienia krwi, jednak ponownie – ciężko potwierdzić, by mata miała takie działanie;

– mata do akupresury a rwa kulszowa. Tutaj opinie są podzielone – część osób może powiedzieć, że mata będzie korzystna, rozluźniając mięśnie pleców, jednak bardzo prawdopodobne, że nie będziemy w stanie podnieść się po leżeniu z takiej maty, a sam ból podczas terapii może być za bardzo nasilony. Nie polecamy stosowania maty w tym celu bez konsultacji ze specjalistą. 

To daje nam odpowiedź na pytanie, na co pomaga mata do akupresury. A jak ją stosować? 

Ile i jak leżeć na macie do akupresury?

Jak ze wszystkim, swoją przygodę z matą należy rozpoczynać stopniowo. Na początku warto kłaść się na nią tylko na chwilę i niekoniecznie całym ciałem, ponieważ na początku będzie to bardzo nieprzyjemne. Z czasem możemy się na niej położyć całym ciałem leżeć na niej dłużej. Ile czasu można leżeć na macie do akupresury? Na początku około 5-10 minut, z czasem możemy dojść do nawet 30 minut stosowania maty. Standardowo na macie z kolcami leżymy plecami.  

Można jednak także matę do akupresury stosować na brzuch – wtedy położenie się na macie jest łatwiejsze. Możemy wtedy rozluźniać przednią część ciała. Leżenie na brzuchu na macie do akupresury jest często stosowane. Można także matę do akupresury stosować na stopy – stając czy chodząc po kolcach. „masowanie” stóp w ten sposób także może być bardzo efektywne. 

Jak często używać maty do akupresury? Regularność jest podstawą. Warto korzystać z niej kilka razy w tygodniu, a jeżeli mamy ku temu wskazania – można używać jej nawet codziennie. 

Mata do akupresury którą wybrać?

Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór mat. Warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów jest wykonana – zarówno kolce jak i mata. Istotna jest także metoda przyczepiania kolców do maty, ponieważ niektóre kleje mogą oddziaływać negatywnie na nasze ciało. Dobrze, gdy jest ona wykonana z hipoalergicznych materiałów, które nie pochłaniają zapachu i wilgoci. Bardzo fajnym dodatkiem jest też torba na matę. Dzięki tym wskazówkom będziemy w stanie wybrać najlepszą matę do akupresury. 

Jak używać maty do akupresury?

Tak jak wcześniej wspominaliśmy – kluczem jest stopniowe wdrożenie się w używanie maty. Można na niej leżeć zarówno na plecach, jak i na brzuchu, warto także stosować ją regularnie. Dodatkowo bardzo dobrym momentem na jej stosowanie jest wieczór, ponieważ mata uspokaja i wycisza, chociaż na pewno znajdą się osoby, które wolą używać jej rano. 

Mata do akupresury przeciwwskazania i skutki uboczne

Jest kilka przeciwwskazań do stosowania maty masującej:

– przede wszystkim otwarte rany, uszkodzenia skóry, poparzenia;

– zaburzenia krzepliwości krwi, stosowanie leków na krzepnięcie krwi;

– niektóre choroby chroniczne – tutaj warto konsultować się ze specjalistą;

– ciążą i karmienie piersią – tutaj także należy skonsultować się ze specjalistą;

– czasami problemem w stosowaniu maty do akupresury mogą być także pieprzyki. Niektóre pieprzyki mogą zostać podrażnione przez matę. 

A czy są jakieś skutki uboczne stosowania maty? Przede wszystkim nie należy jej stosować w wyżej wymienionych sytuacjach. Poza tym mata będzie powodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry, jednak nie jest to nic poważnego. Niektórym osobom może być także ciężko podnieść się z maty, dlatego na początku jej użytkowania warto mieć przy sobie drugą osobę. 

Jakie są opinie na temat maty do akupresury?

Mata do akupresury ma bardzo pozytywne opinie. Jako, że jest to dosyć tania i ogólnodostępna terapia do stosowania w domu – może przynosić bardzo korzystne efekty. Oczywiście nie każdemu taka mata pomoże, jednak większość osób jest bardzo zadowolona z efektów jej stosowania. 

Jakie są opinie lekarzy dotyczące maty do akupresury?

Matę do akupresury stosują przede wszystkim fizjoterapeuci, a nie lekarze, ponieważ jest ona związana z rozluźnieniem ciała. Dyplomowani fizjoterapeuci wypowiadają się o takich matach bardzo przychylnie i bardzo często stosują je w swojej praktyce. 

Na koniec – czy warto zakupić matę z kolcami?

W artykule opisaliśmy sporo zalet maty do akupresury. Dodatkowo jest ona dosyć tania i szeroko dostępna i praktycznie nie powoduje efektów ubocznych. Jedynym problemem może być to, że leżenie na niej może być niezbyt przyjemne, szczególnie na początku. Jednak korzyści maty do akupresury na pewno przewyższają te niedogodności i warto z niej korzystać. 

Bibliografia

  1. Chen Y, Xiang XY, Chin KHR, et al. Acupressure for labor pain management: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Acupunct Med. 2021;39(4):243-252.
  2. He Y, Guo X, May BH, et al. Clinical evidence for association of acupuncture and acupressure with improved cancer pain: a systematic review and meta-analysis. JAMA Oncol. 2020;6(2):271-278.
  3. Li T, Li X, Huang F, Tian Q, Fan ZY, Wu S. Clinical efficacy and safety of acupressure on low back pain: a systematic review and meta-analysis. Evid Based Complement Alternat Med. 2021;2021:8862399.
  4. Au DWH, Tsang HWH, Ling PPM, Leung CHT, Ip PK, Cheung WM. Effects of acupressure on anxiety: a systematic review and meta-analysis. Acupunct Med. 2015;33(5):353-359.
  5. Waits A, Tang YR, Cheng HM, Tai CJ, Chien LY. Acupressure effect on sleep quality: A systematic review and meta-analysis. Sleep Med Rev. 2018;37:24-34.
  6. Chen YW, Wang HH. The effectiveness of acupressure on relieving pain: a systematic review. Pain Manag Nurs. 2014;15(2):539-550.